2017’nin En İlginç Keşifleri

Çift Başlı Yassı Solucan

Credit: Junji Morokuma/Allen Discovery Center/Tufts University

Bazı yassı solucanlar (Dugesia japonica) uzaya gidip geldikten sonra bazı ciddi değişiklikler gösterdi. Bir solucanda iki baş filizlendi diğerinde ise her iki uçta birer baş ortaya çıktı. Diğerleri başlangıçta suya tepkiler vermiştir ve uzaya gitmeyen yassı solucanlara kıyasla daha farklı mikrobik topluluklara sahiptir. Bu bulgular yerçekimsiz ortamın solucan dostlarımıza bazı beklenmedikler etkileri olduğunu ve canlıların biyolojik sistemlerinin yer çekimi ve jeomanyetik alanlarla nasıl etkileşime girdiğine ilişkin fikirler ortaya koyabilir.

 

Yağ Dağından Yakıta

Credit: Thames Water

Hepimiz buzdağı terimini biliyoruz. Şimdi dev bir yağ birikintisi düşünün, büyük miktarda evlerimizden kanalizasyonlara gelmiş bir yığın çöp.  Bu yağlardan dev birikinti Londra kanalizasyonlarını tıkadı. Bu kocaman “yağ dağından” ne yapılabileceğini konusunda kimsenin fikri yoktu ancak sonradan bunu biyodizele dönüştürebileceği açıklandı. Biyodizel yakıtlar fosillere göre daha temizdir. İngiltere bu yağ dağından 2.000 galon yakıt tüketmeyi bekliyor.

 

Savaşçı Kadın

Credit: Evald Hansen/American Journal of Physical Anthropology

Oklar, kılıçlar ve atıyla beraber gömülmüş olan savaşçının bir erkek olmadığı DNA analizleri neticesinde keşfedildi. Bilim insanlarına göre bu bir Viking savaşçısı kadındır. Bu savaşı kadının İsveç’teki Björkö adasında bulundu. Bu kadın savaşçı Viking toplumunda kadınların rolü konusunda yeni yorular gündeme getiriyor.

 

Gizemli Damla

Credit: Ronni B Bekkemellem

Bilim insanları Norveç’in batı kıyılarında görülen dev, jöle benzeri ve üzerine garip lekeler olan şeyin ne olduğunu araştırıyor. Şeffaf küreler, bir kalamar veya başka şeyin yumurtalarından oluşan yumurta kütlesi olup olmadığı belli değil. 1 metre çapında olan bu garip şeylerin ne olup olmadığı daha fazla çalışma neticesinde ortaya çıkacaktır.

 

Şempanzelerde Doğum İzni

 

Credit: Michio Nakamura

Vahşi bir dişi şempanze doğum ardından bir erkek şempanze onun bebeğini çaldı ve yedi. Bu rahatsız edici olay, birçok kadın şempanzenin neden doğum yapmak üzereyken gruplarından geçici olarak ayrıldığını aydınlatabilir. Çünkü başka bir dişi şempanze gruptan ayrıldığı için çocuğunu başarıyla dünyaya getirdi. Bu da doğum izni olup olmadığı fikrini düşünmemize itebilir.

 

Moskova Mule

Bakır kupalar içinde Moskova mule’si içmemek için bilimsem bir neden var! Bu bakır kupalar içerisinde hazırlanan kokteyl, votka, sıkılmış limonlar, zencefilli biralar ve buz küplerinin karışımı düşük pH’li asitli bir içecektir.

Bu bakır kaplarda ikram edilen asitli içecekler araştırmalara göre bakır zehirlenmesine neden olabiliyor. Bu yüzden bu tarz kokteylleri içmemek mantıklıdır.

 

En Derinlerde Yaşayan Yırtıcı

Credit: Asher Flatt/NESP Marine Biodiversity Hub/CSIRO

Denizin derinliklerinde yaşayan bu balığı görmemiş insanlar için garip geliyor olabilir. Buna Doğu Avustralya kıyılarında avlanan balıkçıların ağlarına yakalanan dişli kertenkele balığı (Bathysaurus ferox) dahildir. Kertenkele balıkları, kertenkeleye benzer yüzleri oldukları için öyle adlandırılır. Bu canlılar okyanus tabanlarında tortulara gömülüp avlanmak için avlarını bekler ve aniden tuzağa düşürerek avlanırlar.

 

Gizli atomaltı olayı

Kamoyu atomaltı olayı hakkında hiçbir bilgiye sahip değildi çünkü iki fizikçi bu olayı ortaya koymanın çok tehlikeli olabileceğini düşünüyorlardı. Keşif gerçekten patlamaya hazırdır. İki bilim insanı alt kuark adlı verilen iki küçük partikülün teorik olarak güçlü bir parlama ile birleşebileceğini gösterdi.

Bu parlama üç şeyler sonuçlanabilir; daha büyük bir atom altı parçacık, bir nükleon denilen yedek bir parçacık ve evrene salınan dev bir enerji karmaşası. Bu “quarksplosion” hidrojen bombalarının çekirdeğinde yer alan nükleer füzyon reaksiyonlarından daha güçlü olabilir.

 

Volkanik hüküm

İklim araştırmacılarının yaptıkları bir araştırmaya göre, volkanik bir patlama eski bir Mısır hanedanını ölüme mahkum etmiş olabilir. Volkanik bir patlama (Hatta Mısır’dan uzakta olan) Mısır’daki musonlar da dahil olmak üzere hava şartlarını değiştirmiş olabilir. Daha kuru bir muson sezonu, Nil’deki su kapasitesini azaltmış olabilir. Bu da o dönem Mısır hanedanın sonunu getirecek siyasi kargaşaya ve kıtlığa yol açmış olabilir.

 

Nöronları öldürmek

2017 yılında yapıla bir araştırmaya göre, beyindeki nöronların ölmesi kulağa kötü gelse de faydalı olabilir. Nöronların ölmesi sayesinde beyin bilgileri korumak için gerekli olmadığını düşündüğü hücrelerden kurtuluyor. Bu da bilgi öğrenirken beynimizin neden şişip, küçüldüğünü açıklıyor olabilir.

Kaynak: livescience.com

Leave a Reply