3.6 Milyon Yıllık Australopitecus Fosili Kamoyuna Sunuldu

Güney Afrika’da bulunmuş bir Australopithecus fosili 20 yılı aşkın süren bir çalışmanın ardından kamoyuna sunuldu. “Little Foot” olarak adlandırılan fosil3.6 milyon yıl yaşında. Bu fosil ayrıca şuana kadar bulunan fosiller arasında en iyi korunmuş konumda olan fosildir.

6 Aralık’ta Güney Afrika’nın Johannesburg kentindeki Witwatersrand Evrimsel Araştırmalar Enstitüsü’nde Küçük Ayak takma isimli bir fosil sergilendi. Kalıntılar, kemiklerinin yüzde 90’ından fazlası günümüze kadar ulaşmıştır. Bu fosil temizlenmiş ve yeniden yapılandırılmıştır.

Bu keşfe katkıda bulunan paleoantropolog Ron Clarke “Güney Afrika’nın en eski, karşılaştırabilir ve en sağlam iskeletidir.”

Güney Afrika’daki Sterkfontein Mağaralarındaki kazılarda ilk olarak 1994 yılında ayak parçaları bulunmuş ve daha sonra Temmuz 1997’de de başka araştırmacıların katılımıyla daha fazla fosil ele geçirilmiştir. O zamandan beri araştırmacılar yoğun bir şekilde fosilleri kazmak ve temizlemekle uğraşmıştır.

Fosilleşmiş iskeletler nadir bulunur ancak bu kadar iyi korunmuş tama yakın fosil bulmak ise daha nadirdir. Little Foot fosili Doğu Afrika’da bulunmuş Lucy ile tama yakın olma konusunda yarışıyorlar. Ve kesinlikle Little Foot bu konuda bir adım daha önde.

Clarke, basın açıklamasında “Bu, insan kökenleri mersin escort araştırmaları tarihinde yapılmış en dikkat çekici fosil buluşlarından biridir. Bugün önemli bir bulguyu açıklamak ayrılacaktır” dedi.

Kaynak: news.nationalgeographic.com

Leave a Reply