3.600 Yıllık Hitit Mühürü İlk Kez Sergilendi

2015 yılında kaçakçılıkla mücadele operasyonları sırasında bir konteynır içerisinde Hitit Kralının kullandığı nadir bir mühür ele geçirildi. Hitit Kral ve katibi arasındaki yazışmalarda kullanıldığı iddia edilen değerli bronz mühür, kaçakçılar tarafından yurtdışına çıkarılmaya çalışılırken, Çorum ilinde polisler tarafından ele geçirildi.

Bu mühür üzerinde çeşitli figürler ve hiyeroglifler taşır ve türünün üçüncü örneğidir. Diğer iki Hitit mühüründen biri ABD Metropolitan Sanat Müzesi’nde diğeri de Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor. Çorum Müzesi Müdürü Önder İpek İHA’ya yaptığı açıklamada mühürle ilgili yargı sürecinin hala devam ettiğini söyledi. Ayrıca ABD’deki mühür ise muhtemelen Çorum’dan kaçırıldığını ifade etti.

Çorum zengin Frig ve Hitit arkeolojik alanları ile ünlüdür. Bölge sanatın ve yerel ekonominin gelişimiyle M.Ö: 1650 ve 1200 yılları arasında Hitit İmparatorluğunun yükselişi ile önem kazanmıştır. Ayrıca bölge, stratejik coğrafi konumu ve Karum ile ticaret postası sistemleriyle ekonomik olarak gelişmiştir ve Hitit İmparatorluğu’nun başkenti Hattuşaş’a ev sahipliği yapmıştır.

Kaynak: Daily Sabah

Leave a Reply