3000 yıllık mumyada protez pini keşfedildi.

Sözü edilen mumya medikal bir sırra, 3000 yıllık bir gizeme sahip.

Araştırıcılar, Mısırlı erkek bir mumya üzerinde yaptıkları rutin bir DNA testi sırasında, çok ilginç bir keşif yaptılar. Mumyanın bacağının içinde 23 cm uzunluğunda demirden yapılmış ortopedik bir çiviye rastladılar.

Mumyanın MÖ 16.yy ila 11.yy arasında bir dönemde ölmüş olduğu düşünülüyor. Medikal uzmanlar bu keşiften oldukça etkilendiler ve yakından bakabilmek için kemiğin içine kamera soktular. Araştırıcılar yaptıkları analizler sonucu bu operasyonun gerçekten 3000 yıl önce yapılmış olduğunu doğruladılar.

Knee-surgery-mummy-315218
Mumyanın bacağına protez pini yerleştirilen bu ameliyatı MÖ 11.yy’da geçirdiği düşünülmektedir.
mummy-pin-surgery-315217
Mumya, yaklaşık 3000 yıl önce ölmüştür.

Brigham Young Üniversitesi’nden ortopedik cerrah Dr. Richard Jackson, “Bu pin, günümüzde kemiğin sabit durmasını sağlamak için kullanıyor olduklarımızla hemen hemen benzer şekilde tasarlanmış.” demiştir.

Görünüşe göre, Mısırlı doktorlar bir ortopedik çivi aracılığıyla bacağın rotasyonunu sabit hale getirebilmek konusunda bilgiliydiler.

Bu güne kadar, diğer hiç bir mumyada buna benzer bir operasyona dair kanıt bulunmamıştı. Protez pinin kişi öldükten sonra fakat gömülmeden önce, bir sonraki hayata hazırlık olarak kişinin bacağına yerleştirildiği düşünülmektedir.

DNA çalışmalarını yürüten ekibe önderlik eden Dr. Wilfred Griggs, “Bu antik insanların yaptıklarının hakkını vermeliyim.” yorumunu yaptı.

Kaynak: http://www.express.co.uk/news/weird/590080/Ancient-Egypt-surgery-scientists-discover-prothetic-pin-3000-year-old-mummy

https://en.wikipedia.org/wiki/Usermontu_(mummy)

Leave a Reply