Amerika’daki en eski evcilleştirilmiş köpek bulundu.

 

Texas’ta bir mağarada bulunan ve incelenen kemiğe göre, yaklaşık olarak 9400 yıl önce Kuzey Amerika’da insanlar evcil köpekleri yetiştiriyor ve yiyorlardı.

Bilim insanları bu bulguyu köpeklerin artkafa (os occipital) kısmındaki sağ artkafa kondilinden (right occipital condyle) keşfetti. Artkafa kemikleri omurgalı hayvanlarda boğaza bağlandığı yerdir.

Genetik testler bu evcil köpeklerin köpek, çakal veya tilki soylu olduğunu ortaya çıkardı.

Bu kemikler Amerika Kıtası’ndaki köpek evcilleştirmesine dair ilk kanıtları oldu, daha önceki kayıtlar 8000 yıllıktı ve University of Maine’s Climate Change Institute’den ve bu çalışmanın yazarlarından Samuel Belknap III tarafından ortaya konulmuştu.

Belknap “Genetik olarak tanımlanan bu köpek, daha önce Amerika’da keşfedilen evcil köpeklerin hepsinden daha eski bir tarihe aittir.” demişti.

Dahası antik insan dışkılarında bir takım kemik parçaları bulundu. Bu da köpeğin o devirlerde ev işleri ve arkadaşlıktan öte olduğunun göstegesi olabilecek bir bulgu.

Belknap kemik parçaları için “Bunlar bağırsaktan geçicek kadar küçük ancak bulunması için çok büyük parçalar.” diyerek ekledi “Şaşırtıcı şekildi o devirlerde insanlar yiyecekleri, bu gün yaptığımızın aksine tek seferde yutmayı tercih ediyorlardı.”

Köpekler ayin için yenmiş olabilir mi?

Köpek kemiği örneği 2009 yılında Güney Batı Teksas’ta Hinds Mağarasında bulundu. Arkeolojik çalışmalara göre bu mağara henüz tanımlanmamış avcı-toplayıcı bir grup tarafından 9000 yıl önce uzun bir süre kullanılmış.

Maine Üniversitesi’nde Kristin Sobolik altında çalışan, Belknap yeni bulunan kemikleri Oklojoma Üniversitesinde görev yapan moleküler antropolog Cecil Lewis ve ekibine genetik testler için gönderdi.

Bilim insanları, daha önce yapılan DNA çalışmaları baz alarak, insanların evcil köpekleri 40,000 ila 15,000 yıl önce bozkurtlardan evcilleştirmeye başladığını düşünüyor.

Kemiğin boyutundan, Belknap ve diğer mezuniyet öğrencisi Robert Ingraham Texas’taki köpeğin 11.3 to 13.6 kilogram arasında olduğunu ve Meksika ve Peru köpeklerinin bazı ırklarını andıracağını tahmin ediyorlar.

Arkeolojik bulgular bu köpeklerin Siyular gibi “Gerçek Amerikalıların” tıpkı Alaska’daki kızak köpekleri gibi bu köpekleri taşıma işi için kullanıldığını onaylıyor.

15.yy’da başlayan Amerika Kıtası’nın keşfi sırasında bazı İspanyol yazarlar Amerikalıların kıtlıkta ve bazı ayinlerde köpek yediklerini not almıştır.

Antik köpek kalıntıları bulmak kirli bir iş mi?

Köpek kemiği kurutulmuş dışkı kalıntıları gömülü olmasına rağmen, örnek bulma zor bir işti: Belknap insan dışkılarını bir sıvı karışımıyla karıştırdıktan sonra elek ile elediğinde kemikleri elde etti.

Belknap bu dışkının sıvıyla karışmından sonra yaşına rağmen çok ağır bir koku saldığını söyledi.”Antopoloji departmanındaki insanları rahatsız etmemek için örneklerimi çok dikkatlice boşalttım.” dedi.

Yine de, Belknap’ın bu güzel çalışmalarına rağmen köpeklerin evcilleşmesinin daha geçmiş kanıtları ortaya çıkabileceği ihtimalini yazımızda vurgulayalım.

En eski-köpek araştırmaları bir sonraki sayısında, Amerikan Fiziksel Antropoloji Dergisi’nde detaylı olarak bahsedilecek.

Çeviri: Ali Kuşçu

Kaynak: http://news.nationalgeographic.com/news/2011/01/110118-oldest-domestic-dogs-north-america-eaten-texas-cave-science-animals/