Afar Üçgeni : Afar’da Bulunan 3 Önemli Fosil

Afar Üçgeni : Afar’da Bulunan 3 önemli fosil

Afar çöküntüsü veya diğer ismiyle Afar üçgeni insanı evrimi üzerine çalışan paleoantropologlar için oldukça önemli bir yerdir. Doğu Afrika’da bulunan Afar üçgeni ünlü Büyük Rift Vadisi’nin bir parçasıdır. Bu alan 3 kıta parçasının buluştuğu bir birleşim noktasıdır. Awash Nehri Afar bölgesinden geçer ve çevresinde bir çok hominin fosili bulunmuştur.

Afar üçgeninde kazılar 1970’li yıllarda başladı ve bugüne kadar devam etmektedir. Hominin fosilleri bakımından milyonlarca yıl geriye uzanan bölge, hominin fosil kayıtları açısından oldukça önemlidir.

Önemli fosiller

  • Ardi: Ardipithecus ramidus

Aramis olarak isimlendirilmiş olan ve Awash Nehri’nin yakınındaki bir kazı alanında bulundu. Ardi’nin bulunduğu katmanın yaşı 4.4 milyon yıl geriye gitmektir. Fosil 1992 yılında bulundu. Fosilin keşfindeki ekibin başında Tim White ve Gen Suwa bulunmaktaydı. Fosilin ismi Afar yer dilinde anlamına …….. gelmektedir. Ardipithecus ramidus iki ayak üzerinde yürüyebilen ama yine de ağaç yaşamından da vazgeçmemiş hatta yaşamanın bir büyük bir kısmını ağaçlarda geçirmiştir.

  • Lucy: Australopithecus afarensis

Awash Nehrine yakın Hadar kazı alanında 1974 yılında keşfedilen bu fosil tamamıyla ikonik bir hale gelmiştir. The Institute of Human Origins’den (İnsanın Kökenleri Enstitüsü) Donald Johanson tarafından keşfedilmiştir. Lucy 3,2 milyon yıl öncesine tarihlendirilmiştir.  Lucy’nin göreceli olarak tama yakın bir derecede dik yürümüş olduğu ve 3 milyon yıl önce öncüllerimizin dik yürümeyi alışkanlık haline getirdiğini göstermektedir.

  • Selam; Dikika Çocuğu; Australopithecus afarensis

Hadar bölgesinde nehir üzerinde erken hominin fosilleri arasında en iyi korunmuş ve tama yakın fosil olarak 2003 yılında bulunmuştur. California Bilim Akademisinden Zeresenay Alemseged tarafından bulunmuştur. Dikika çocuğu oldukça gençtir ve muhtemelen 3 yaşları civarında ölmüştür. Selam ismi yerel dilde barış anlamına gelmektedir. Ayrıca fosil Lucy’nin çocuğu olarak da nitelendirilir. Ne kadar  Lucy’in çocuğu olarak isimlendirilse de yaklaşık 120,000 yıl kadar daha yaşlıdır. Selam bize Australopithecus’ların insanlar gibi değil daha çok şempanze veya goril benzeri hızlı bir büyüme örüntüsüne sahip olduğunu söylemektir fakat yine de uzun bir büyüme dönemi vardır.

  • İlk aile; Australopithecus afarensis

Lucy’in keşfinden bir yıl sonra tek bir alanda Au. afaransis türüne ait tam 17 birey daha keşfedildi. Gencinden yaşlısına bir çeşitlilik sağlayan bu bireyler bize Australopithecus genusuna ait popülasyon üzerine muhteşem bilgiler sağlamıştır.

Bu fosillerin hepsi ve daha fazlası Afar üçgeni içerisinde bulunmuştur.

Afar’ın Çevresi ve Fosillerin Tarihlendirilmesi

Bölgede bulunan hayvan ve bitki fosilleri sayesinde Afar’ın çevresel koşulları hakkında bilgiler alabiliyoruz.  Fosillleşmiş dişleri de inceleyerek neler yedikleri hakkında bilgiler alabiliyoruz.  Bu sayede yerel bitkilerin de bir profilini çıkartma imkanı elde edebiliyoruz. Hadar’ın günümüzdeki gibi kurak, çolak bir yer olmadığını, Homininler yaşadığı dönemde oldukça ıslak ve ormanlık bir alan olduğunu düşünülmektedir.

Afar bölgesinin bir diğer önemi fosillerin yaşı konusunda oldukça kesin ve doğru sonuçlar verebiliyor olmasıdır. Bunun sebebi ise bölgenin volkanik olmasındandır. Bunu volkanik arazilerde, volkanik püskürmelerin her defasında benzersiz bir kimyasal iz bırakmasından anlıyoruz. Bu patlamalar bizlere birer zaman çizelgesi bırakmaktadır. Bu tarz bir tarihlendirme yöntemine Potasyum argon tarihlendirilmesi denmektedir.