Antik Eriha 5.000 yıllık Kozmetik Ürünleri ve Mücevher Bulundu

Arkeologlar dünyanın en eski şehirlerinden biri Eriha’da 5000 yıllık makyaj malzemeleri ve mücevher elde ettiler.

İtalya ve Filistin’li araştırmacılar tarafından yürütülen ve onlarca yıl süren kazılarda inci kabukları içerisinde manganez izleri buldular ve bunların bir zamanlar göz kalemi olarak kullanılan maddenin temeli olduğunu düşünüyorlar.

Ekip ayrıca, Eriha’nın büyümesini sağlayan çevre şehirler ile etkileşimlerinin bir izi olarak sayısız mücevherat ve eski parfüm testileriyle gömülmüş bir çocuğun iskelet kalıntılarını buldular.

National Geographic’e göre daha sonra antik göz kalemi malzemesi olarak kabul edilen kara madde inci kabukları içerisinde bulundu. Sina Yarımadasında çıkan bu toz sürme olarak bilinen makyajın malzemesinde kullanılıyor olabilir.

National Geographic’e göre bu inci kabukları içerisinde bulunan toz muhtemelen eski Mısırlıların kullandığı bilinen kaynaklardan geldi. Bu durum bu kentin yıkılmadan önce başka şehirlerle önemli bağlantıları olduğunu gösterebilir.

Araştırmacı Nigro’ya göre bu keşif Filistin ve Mısır’daki antik kentler arasında M.Ö. 3.000’li yıllarda ticari bir ilişkinin varlığını doğruluyor.

Araştırmacılar yakın dönemde M.Ö. 1800 yıllarında kalma bir saray zemininde mezar keşfettiler. Bu muhtemelen ölen kişinin statüsünü işaretçisidir. Mezarda dokuz ya da on yaşlarında ölmüş bir kız çocuğunun ve yetişkin bir kadının  yanlarında kurban edilmiş bir ceylan ve keçinin ve altı adet çanak çömlek gömülmüştü.

Kız çocuğunun mücevherlerle süslü iki taştan Mısır kutsal böceği vardı. Bunlar ayrıca şehrin kurallarını içeren hiyeroglif içeriyordu. Bu şehir M.Ö. 1500 yılında tahrip edildi. Birinci yüzyıl ortalarında Hristiyan toplulukların kutsal bir yer olarak hacıların geçtiği bölge durumuna geldi.

Kaynak: archaeologynewsnetwork

Leave a Reply