Araştırıcılar dik yürüyebilen tarihöncesi timsah türü keşfetti

Yeni keşfedilen, tarihöncesi timsah, belki de dinozorlar daha yer yüzünde değilken Kuzey Amerika’nın önde gelen yırtıcılarındandı. Carnufex carolinensis ya da “Carolina Kasabı”, yaklaşık 3 metre uzunluğunda, karada yaşayan timsah özelliklerne sahip, arka ayaklarının üzerinde yürüyebiliyor ve çevredeki küçük sürüngen ve memelilerle besleniyordu.

North Carolina Eyalet Üniversitesi ve North Carolina Doğa Bilimleri Müzesi’nden paleontologlar, yaşıyorkenki halini anlamak için, Carnufex’in parça parça şekilde bulunmuş olan kafatasını bir araya getirdiler. Kafatasından daha iyi bir görüntü elde edebilmek için araştırıcılar, yüksek çözünürlükte yüzey tarayıcıları kullandılar. Evrimsel olarak yakın olan diğer türlerin de kafataslarından yararlanarak, bir araya getirilmiş kafatasının üç boyutlu modelini elde ettiler.

231 milyon yıllık fosiller

North Carolina Eyaleti’nin, Chatham Kasabası’nda bulunan bu fosillerin, 231 milyon yıl öncesine yani Geç Triyasik Dönem’e ait olduğu saptandı. O dönemde North Carolina süper kıta Pangea’dan ayrılmaya başlayan daha nemli, sıcak ekvatoryal bir bölgeydi. Araştırmadaki öncü isimlerden, NC Eyalet Üniversitesi’nde Paleontoloji ve Jeoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olan Lindsay Zanno, “Bu döneme ait fosiller çok büyük bir öneme sahip, çünkü bu dönem en erken crocodylomorphların (timsahların soyları tükenmiş ataları), ve theropod (iri ayaklı) dinozorların görülmeye başladığı zamandir. Bu iyi grup Triyasik Dönem’de ortaya çıkmıştır ve günümüz timsahlarına ve kuşlarına atalık etmektedirler.” demiştir. Carnufex’in dünyanın en eski ve en büyük crocodylomorphlarından biri olduğunu eklemiştir.

Pangea’da dolaşan tipik yırtıcılardan olan, tarihöncesi timsahların korkunç kuzenleri olan, rauisuchidler ve poposauroidlerin Triyasik Dönem’de soyları tükendi. Zanno, “Bu hayvanlar, erken theropod dinozorlarla birlikte avlanıyordu, bu da o dönemde yırtıcı yoğunluğu yaratıyordu.” demiştir. Yeni bulunan Carnufex bu yırtıcı yoğunluğuna bir çeşitlilik kazandırmaktadır. Ayrıca Zanno, “Carnufex’in hikayesini tam olarak deşifre edene kadar, bu hayvanların bölgedeki yırtıcılar arasındaki rolü tam olarak kesinlik kazanmayacaktır.” diye eklemiştir.

Triyasik Dönemi’nin sonuna doğru bu teçhizatlı yırtıcıların çoğunun soyu tükenmiştir, sadece küçük yapılı crocodylomorphlar ve theropod dinozorlar hayatta kalmıştır. Zanno, “Theropod dinozorlar, büyük vücut yapılı timsahlar ve theropod akrabaları yok olduğunda, boş kalan yırtıcı yaşam alanlarının önde gelenlerinden olmaya hazırlardı. Yırtıcı dinozorlar, bu rolü bundan sonraki 135 milyon yıl boyunca üstleneceklerdi.” demiştir.

Gene de, tarihöncesi timsahlar, başka bölgelerde başarılı olabildiler. Araştırmada görev alan isimlerden Susan Drymala, “Theropod dinozorlar, ön plana çıktığında, modern timsahların ataları, küçük vücutlu ve uzun uzuvlarıyla, tilki veya çakallara benzeyen şekilde daha küçük roller almaya başladılar. Eğer bu canlıları hayal etmek isterseniz, kürkü yerine timsah derisi olan bir tilki hayal edebilirsiniz.” demiştir.

Kaynak : sciencedaily.com

Leave a Reply