Araştırma, atalarımızın Afrika’yı kuraklık yüzünden terkettiğini söylüyor

Önceki tahminlerle çelişen yeni bir bulgu atalarımızın kuraklık nedeniyle Afrika’dan göç ettiğini söylüyor. O zamanlar yağışlı bir iklime sahip olan Afrika’dan genelde kurak olan Afrika Boynuzu ve Orta Doğu’ya geçtiler. Çalışma jeoloji dergisinde yayınlandı.

Yeni çalışma 70.000 ile 55.000 yıl önce atalarımızın göç ettiğini düşünerek bölgesel iklimi inceliyor. Atalarımız Afrika’yı daha erken terk etse de, genetik araştırmalar muhtemelen dünyanın geri kalanını barındıran Avrasya’ya göç ettiğini gösteriyor.

Kolombiya Üniversitesi’nden Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi’nden iklim bilim malatya escort uzmanı Peter deMenocal, “Afrika dışındaki göçün Avrasya’ya yeşil koridorlar kazandıran ıslak dönemlerle kolaylaştırıldığı uzun zamandan beri önerilmiştir. Diğer bir deyişle atalarımızı buna iklim zorladı.” dedi. “Bu modeli, olumsuz koşullardan ötürü insanların dışarıya atıldığı yer olarak gözden geçirmek zorunda kalabiliriz.” DeMenocal, iklimin insan gelişiminin erken dönemlerini ve dağılımını nasıl etkilemiş olabileceğini uzun zamandır araştırıyor.

Araştırmacılar, bugünkü Somali dışı Aden Körfezi’nin batı ucunda alınan okyanus sedimanı çekirdeğini analiz ederek Afrika Boynuzunun iklimini 200.000 yıl geride bulabildiler. Çalışmanın baş yazarı Arizona Üniversitesi’nden Jessica Tierney, çekirdeğin insan göçü zamanında kurutmanın yanı sıra bölgenin daha soğuk olduğunu gösterdiğini söyledi. “Verilerimize göre, göç büyük bir çevre değişimi sonrasında geldi. Belki insanlar çevre bozulduğundan ayrıldı.”dedi.

İnsan göçünün erken dönemlerinde ki iklimin kanıtı, Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi’ndeki derin deniz çekirdeğinde saklanan tortudan gelmektedir.

Tierney, DeMenocal ve meslektaşları daha önce Afrika’nın Boynuzu’nu, denizel tortu çekirdeklerini inceleyerek, 40.000 yıl öncesine dayandırdı. Bölgenin iklimini 55.000 ila 70.000 yıl önce yeniden inşa etmek için aynı araçları kullanmayı umuyorlardı, ancak ilk zorluk eskiden tortularla bir çekirdeğin bulunmasıydı. Lamont-Doherty Çekirdek Deposu’nda bir tane buldular. 1965 yılında Lamont araştırma gemisi Robert D. Conrad tarafından toplandı. DeMenocal katmanlarıyla tarihlendirdi ve çökelti 200.000 yıl kadar geriye gittiğini keşfetti.

Arizona Üniversitesi’nde Tierney ve ortak yazar Paul Zander sediment katmanlarında korunan organik maddeden sıcaklık ve yağış kayıtlarını salladı. Bilim adamları çekirdekten yaklaşık 10 santimetre (yaklaşık dört inç), her 1.600 yılda bir temsil eden bir numune aldılar.

Araştırmacılar, uzun vadeli sıcaklık rekoru oluşturmak için belirli bir deniz yosunuyla oluşturulan alkenonlar için kimyasal tortu tabakalarını analiz ettiler. Algler, su sıcaklığına bağlı olarak alkenonların bileşimini değiştirir. Farklı alkenonların oranı, yosun canlı olduğunda deniz yüzey sıcaklığını ve aynı zamanda bölgesel sıcaklıkları yansitiyor.

Araştırmacılar bölgenin eski yağış modellerini anlamak için karasal bitkilerden okyanusa üflenen yaprak mumu kalıntılarını analiz ettiler. Bitkiler, iklimin ne kadar kuru ya da yağışlı olduğuna bağlı olarak yapraklarını kaplayan mumun kimyasal bileşimini değiştirdiği için, yağıştaki geçmiş dalgalanlaların bir kaydını tutarlar. Tierney, analizler daha kuru ve daha soğuk bir iklim için Afrika’dan göç eden insanların büyük bir değişime rastladıklarını söyledi.

Ekibin bulguları, İsrail’deki mağara oluşumundan ve doğu Akdeniz’den bir çöküntünün çekirdeğinden elde edilen verileri kullanarak geçmiş bölge iklimini yeniden kuran diğer araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalarla doğrulanmaktadır. Bu bulgular, Afrika’nın kuzey doğusunda her yerin kurumuş olduğunu gösteriyor.

Tierney “Ana noktamız basit” dedi. “İnsanlar Afrika’yı terk edip dünyanın başka yerlerine gittiğinde kuraklık olduğunu düşünüyoruz.”

Araştırmayı ABD, Ulusal Bilim Vakfı ve David ve Lucile Packard Vakfı finanse etti.

Çeviren: Uğur Başdaş
Kaynak: columbia