Araştırma İnsan Vücudunun 4 Evrim Aşamasından Geçtiğini Gösteriyor

Kuzey İspanya’da bulunun 430.000 yıllık fosillerin incelenmesi , insan vücudunun boyutu ve şeklini ilgilendiren 4 ana evrim aşamasından geçtiğini ortaya çıkardı.

İçlerinde Binghamton Üniversitesi antropologu Rolf Quam’ın da bulunduğu uluslararası bir arıştırma ekibi, Kuzey İspanya’nın Sima de los Huesos in the Sierra de Atapuerca sitesinden çıkarılan fosil koleksiyonunu inceledi. Günümüzde de hala geçerliliğini koruyan en geniş insan fosili koleksiyonunun çıkarıldığı bu siteden edinilen bilgilere göre; Atapuerca insanları görece uzun, geniş,kaslı vücutlara sahipler. Sonradan ortaya çıkan Neanderthal akrabalarıyla, modern insanlarda olmayan birçok anatomik benzerlikleri mevcut. Ayrıca, postkraniyal iskelet(kafatası dışındaki kemikler) üzerinde yapılan incelemeler Neanderthaller ile evrimsel olarak daha yakın olduklarını doğruladı.

“Bu çok ilginç zira bizim cinsimizin vücut formunun evrimsel sürecinin büyük oranda “stasis”(çok az ya da sıfır evrimsel değişiklik) ile karakterize olduğunu gösteriyor.” diyor Quam.

Atapuerca fosillerinin geri kalan insan fosilleri arşiviyle karşılaştırılması, insan vücudunun “arboreality”(ağaçlarda yaşama) ve  “bipedalism” (iki ayak üzerinde yürümek) derecelerine göre 4 ana aşamadan geçtiğini gösterdi. Atapuerca fosilleri , uzun , geniş ve güçlü vücutları, karaya özgü iki ayak üzerinde durmaları ile ağaçlarda yaşadıklarını gösteren delil noksanlığı sebebiyle 3. gruba ait görünüyor. Vücut formları cinsimizin daha erken türleri (Homo Erectus gibi) ile daha geç türleriyle (Neanderthaller gibi) aynı. Sonuç olarak, bu vücut tipinin Homo cinsinde 1 milyon yılı aşkın süredir mevcut olduğu çıkarımı yapılabilir.

Homo sapiens’in ortaya çıkması ile daha hafif, dar ve uzun bir vücut tipi de ortaya çıktı. Bu sebeple uzmanlar Atapuerca insanlarının geçtiğimiz bir milyon yıl içinde yaşamış insansıların genel vücut tipiyle ilgili bilgi almak için ideal olduğunu savunuyorlar.

Bu araştırma “Postcranial morphology of the middle Pleistocene humans from Sima de los Huesos, Spain” ismiyle “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinden yayımlandı.

Daha fazla bilgi için :  www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.1514828112

Kaynak: Binghamton Üniversitesi

Leave a Reply