Araştırmalar Hastalık Riskleri Ve Diş Oluşumları Arasındaki Genetik Bağlantıları Gösterdi

Hastalık riskine ilişkin ipuçları bulmak, bir doktorun hastasının ağzına bakması kadar basit olabilir.

Bu yöntem tam da Alexandre Viera’nın Pittsburgh Üniversitesi Dişhekimliği Yüksek Okulu’nda okuduğu seydir. Bu çalışmalar, dişlerin nasıl oluştuğunu etkileyen gen mutasyonlarının, insanların hayatı boyunca ileride karşılaşacakları böbrek hastalığı, astım ve kanser gibi hastalıklarla da uyumlu olduğunu ileri sürmektedir.

Okulun müdürü Vieria, “İnsanların risklerinin tüm bu genetik diş bilimiyle nasıl göründüğünü bulabilirsek, size daha az stresli bir iş yapmanızı veya bu hastalıklardan kaçınmak için diyetinizi değiştirmenizi söyleyebiliriz.” dedi.

Örneğin diş agenezisi olan bireylerin –bir ya da daha fazla dişin doğuştan eksik olması- ailelerinde özellikle beyin, göğüs ve prostatın kanserinin daha fazla olduğu rapor edilmiştir. 2004’de Vieira’nın yaptığı bir çalışmada, benzer diş agenezi oluşumlarına sahip Fin’li bir ailenin üyelerinin aynı zamanda kolon kanseri olduğu keşfedilmiş ve bu araştırmacılar aileden AXIN2 adlı bir mutasyonel gen buldular.

Dahası Vieira , kanserle bağımsız olarak gösterilen bazı genlerin diş agenezi ile de ilişkilendirildiğini belirtti. Önemli bir ayrıntı; bu çalışmaya dahil edilen diş agenez vakaları çoğunlukla hafif ve genel popülasyonda yaygın olarak sivas escort bulundu.

Vieira’nın hem 2014 hem de 2017 yılarında emaye oluşturucu genlerin Birleşmiş Devletler’de yaşları 5 ila 17 arasındaki çocuklarda yaygın bir kronik hastalık olan çürüme veya çürümede rol oynayabilecek faktörleri göstermek üzere çok sayıya çalışma yayınladı.

Çalışmalarında aynı zamanda gelişimsel diş anomalilerinde -yarık dudak ve yarık damak- ortak genetik katkılar bulunduğunu ileri sürüyor.

Vieira, “Dental anormalliklerin olduğunu yada olmadığını içeren bir yarık tanımı, bu tür durumları açıklayabilme ihtimali olan gen bozukluklarını saptama şansımızı artırabilmesi açısından işimize yarayabilirdi, bu da risk tahminlerimizi geliştirebilirdi” dedi.

Vieira, diş yapısı birinin temel genetik ipuçlarını verebilirken, bir kişinin bu genlerinde mutasyon olup olmadığını doğrulamanın tek yolu resmi genetik testlerdir dedi. Bazı yaygın varyasyonlar, hastalık için bireysel risklerin bir raporunu da verebilecek olan “atasal soyun doğrulanması” olarak pazarlanan DNA testi için doğrudan tüketici panellerine dahil edilebilir.

Vieira ayrıca, Utah Üniversitesi, Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi, İsviçre’de Lozan Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Perelman Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar ile ortak olarak genetik mutasyonların kalıcı diş oluşumundan sorumlu bir protein yolağını nasıl etkilediğini tespit etmek için iş birliği yapıyor. Proje yakın zamanda Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden 1.7 milyon dolarla beş yıllık bir bağış aldı.

Kendi araştırmasının bir sonraki adımında, Vieira, hastalıkların diş oluşumlarıyla ilişkili olarak nasıl ilerlediğini görmek için bireylerdeki sağlık düzenlerini incelemek istiyor çünkü önceki çalışmalar genellikle diş agenezi olan genç insanlar üzerinde yoğunlaşıyor.

Kaynak: pittwire