Atlantik Gümüş Balıklarının İklim Değişikliğine Adaptasyonu

Bazı türler, iklim değişikliğiyle zorlu bir şekilde mücadele ederken, bazıları adapte olabilecek potansiyele sahip görünmekte. Bilim insanları, küçük ama önemli bir balık türü olan Atlantik gümüş balıklarını yakından incelediler, okyanuslardaki asidikleşme durumuna adapte olabilecek şekilde evrilebilmeleri üzerine çalışma yaptılar.

Atmosferdeki, karbondioksit seviyesi artışıyla birlikte, bu gaz aynı zamanda okyanuslara da karışmaktadır. Böylece okyanus suyu da yavaş yavaş asidikleşmektedir. Bu durum özellikle kalsiyum karbonat kabuklara sahip olan mercan gibi türler için sorunlara neden olmaktadır.

Bu sebeple bilim insanları, sucul kuşlar için önemli bir besin kaynağı olan ve ekonomik açıdan da öneme sahip Atlantik gümüş balıklarının “evrimsel potansiyellerini” ölçmeye karar verdiler. Araştırıcılar deniz kenarından yabani gümüş balıkları yakalayıp daha sonra yavrularından bir kaç grup elde ettiler. Bazı gruplar, normal okyanus koşullarında, diğerleri ise daha asidik koşullarda yetiştirildiler.

Araştırıcılardan Hannes Baumann, bunun tek jenerasyonda bile sonuç veren bir deney olduğunu söylemektedir.

Deneyin sonucunda, balıkların asidik koşullara adapte olduğu görülmüştür. Bilim insanları bu sonuçların, istridye, deniz kestanesi ve diğer bir çok deniz canlısının bu ortamla nasıl baş edebileceğini tahmin edebilme konusunda yararlı bilgiler vermiş olmasını ummaktadırlar.

Kaynak : scienceworldreport.com