Australopithecus anamensis

Australopithecus anamensis’in özellikleri insanlar ve apeler (kuyruksuz büyük maymunlar) arasında bir kombinasyon göstermektedir. Tibia (kaval) kemiği aynı bir insan kemiği gibidir ve ayak bilekleri de (aynı zamanda ayaklarının vücut ağırlığını taşıması yardımıyla) bu türün düzenli dik yürüdüğünü kanıtlar niteliktedir. Ancak aynı zamanda ağaç yaşamını da destekleyen uzun ön kolları ve bilek kemikleri de mevcuttur.

Nerede Yaşadı: 4.2 ila 3.9 milyon yıl önce civarı

Ne zaman yaşadı: Doğu Afrika (Turkana Gölü, Kenya ve Orta Awash, Etiyopya)

Harvard Üniversitesi’nden Bryan Patterson’un liderliğini yaptığı araştırma ekibi 1965’te Kuzey Kenya Kanapoi’de erken insanlara ait tek bir kol kemiği (KNM-KP 271) buldular. Ancak bu buluntuyla beraber başka bir fosil veya bu fosilin ait olduğu iskelet bulunamadı ve bu yüzden Patterson bunun hangi türe ait olduğunu tespit edemedi. 1994 yılında liderliğini paleoantropolog Meave Leakey’in yaptığı ekip  aynı kazı alanı içerisinde çok sayıda diş ve kemik parçası buldu. Leakey ve arkadaşları bu buldukları fosillerden yola çıkarak yerel dilde “anam” olan ve “göl” anlamına gelen “anamensis” ismini koydular. Böylece bu türün ismi Australopithecus anamensis olarak kayıtlara geçti. Araştırmacılar o buluntulardan sonra aynı site çevresinde 4.2 milyon ila 3.9 milyon yılları arasına ait bir çok fosil buldular.

Boy ve Ağırlığa Ek Bilgiler

Bu tür muhtemelen dişi şempanze boyutunda ve ayrıca cinsel dimorfizm kanıtları da vardır. Ancak Bizler erken atalarımız hakkında her şeyi bilmiyoruz ama daha fazlasını sürekli öğrenmeye devam ediyoruz! Paleoantropologlar sürekli sahadalar ve sahada yeni teknolojileri kullanarak evrimimiz hakkında var olan boşlukları dolduruyor ve insanın tarihine ışık tutuyorlar.

Aşağıdaki bazı sorular hala Au. anamensis evriminde açıklanmamış sorulardır fakat yeni keşifler oldukça bu soruların cevaplarını bulacağızdır…

1-Au. anamensis ile Au. afarensis farklı türler midir? Pek çok bilim insanı Au. anamensis ile Au. afarensis‘in zaman içerisinde evrimleşen tek bir soyu temsil ettiğini düşünüyor.

2-Au. anamensis 4.4 milyon yaşındaki Ardipithecus ramidus‘un doğrudan soyundan mı geliyor?

Evrim ağacının neresinde yer alıyor?

Australopithecus anamensis muhtemelen Au. afarensis‘in doğrudan atası ve Ardipithecus türünün ise soyundan gelmektedir.

Ek okumalar;

Konu hakkında Leakey tarafından yazılan makale;

Leakey, M.G., Feibel, C.S., McDougall, I., Walker, A., 1995. New four-million-year-old hominid species from Kanapoi and Allia Bay, Kenya. Nature 376,565-571.

Diğer okumalar;

Leakey, M.G., Feibel, C.S., McDougall, I., Ward, C., Walker, A., 1998. New specimens and confirmation of an early age for Australopithecus anamensis. Nature 393, 62-66.

Ward, C. Leakey, M., Walker, A., 1999. The new hominid species Australopithecus anamensis. Evolutionary Anthropology 7, 197-205.

White, T.D, WoldeGabriel, G., Asfaw,B., Ambrose, S., Beyene, Y., Bernor, R.L., Boisserie, J.-R., Currie, B., Gilbert, H., Haile-Selassie, Y., Hart, W.K., Hlusko, L.J., Howell, F.C., Kono, R.T., Lehmann, T., Louchart, A., Lovejoy, C.O., Renne, P.R., Saegusa, H.,  Vrba, E.S., Wesselman, H., Suwa, G.,  2006. Asa Issie, Aramis and the origin of Australopithecus. Nature 440, 883-889.

Leave a Reply