Australopithecus garhi

Bu tür hakkında çok detaylı bir bilgi bulunmamaktadır; genel olarak kafatasına ait 4 parça ve kısmi iskelet parçaları aynı katmanda bulunmuştur ve bu iskelet parçaları da Australopithecus garhi’ye atfedilir. Uzun bir femur parçası ile (lucy ile karşılaştırıldığında) uzun ve güçlü kol kemikleri bulunmuştur. Bu hem iki ayaklı yürüyüş (bipedalizm) sırasında kollardan güç alarak uzun atılımlar yapıldığını işaret etmektedir.

Yaşadığı yer: Doğru Afrika / Orta Awash, Etiyopya

Yaşadığı Tarih: 2.5 milyon yıl önce

Keşif Yılı: 1990

İnsan evrimine ait 2 ila 3 milyon arasındaki döneme ait fosil bilgisi oldukça azdır. Özellikle Bouri kazı alanı ve Orta Awash, Etiyopya bölgesindeki buluntular önem taşımaktadır. İlk olarak 1990 yılında ve sonrasında 1996 ila 1998 yılları arasında başında Etiyopyalı paleoantropolog Berhane Asfaw ve Amerikalı paleoantropolog Tim White’ın bulunduğu araştırma ekibi bir kısmi kafatası ve başka iskelet kalıntıları keşfettiler. Bu erken insan fosilleri 2.5 milyon yıl öncesine tarihlendirildiler. 1997 yılında ekip bu fosil kalıntılarına Australopithecus ve Afar dilinde “sürpriz” anlamına gelen garhi ismini verdiler.

Tam belli olmamakla beraber eldeki  başlıca fosil örneğine göre bir erkek olabilir. Boyutları ise Australopithecusların ortalamasında olabilir.

Bizler erken atalarımız hakkında her şeyi bilmiyoruz ama daha fazlasını sürekli öğrenmeye devam ediyoruz! Paleoantropologlar sürekli sahadalar ve sahada yeni teknolojileri kullanarak evrimimiz hakkında var olan boşlukları dolduruyor ve insanın tarihine ışık tutuyorlar.

Au. garhi üzerine cevaplandırılması gereken birkaç soru bulunmaktadır. Bunlar elbet yeni buluntular eşiğinde bir gün cevaplanabilir sorulardır…

  • Bilim insanları bu türe ait bilgileri daha da iyileştirebilecekler mi? Eldeki bulgularla bu türün insanın evrimindeki yerini belirlemek oldukça zor gözükmektedir.
  • Au. garhi yakınında bulunan taş aletlerini kullanabiliyor muydu?
  • Au. garhi’ye ait başlıca buluntu öncül atalarına (Paranthropus aethiopicus veya geç Australopithecus afarensis) örnek olabilir veya onların devamı olabilir mi?

Bazı bilim insanları  Au. garhi’nin büyük azı dişlerinin yapısının onun bir Paranthropus aethiopicus türünün bir üyesi olabileceğini iddia ediyorlar. Fakat yüz, kafatası ve diş özellikleri tam tersini söylemektedir.  Bilim insanları buluntuların  genel hatları ile bu türün Homo cinsinin atası olarak temsil edilebileceğini düşünüyorlar.

Başlıca okuma önerisi;

Asfaw, B., White, T., Lovejoy, O., Latimer, B., Simpson, S., Suwa, G., 1999. Australopithecus garhi: a new species of early hominid from Ethiopia. Science 284, 629-635.

Kaynak: http://humanorigins.si.edu/evidence/human-fossils/species/australopithecus-garhi

Leave a Reply