Avrupa’da Keşfedilen Antik Dişler Yeni Bir Primat Türüne Mi Ait?

Yeni bulunan dişler insanlara yönelik yeni bir soy hikayesine dair iddialar doğursa da muhtemelen bu dişe sahip olan tür primat evrim ağacında insana oldukça uzak bir noktada olması muhtemeldir.

Almanya’daki çökeltilerde bulunan iki adet iyi korunmuş diş, uzak primat akrabalarımızın bazılarının kuzey Avrupa’da yaşadığına dair ilginç ipuçları sunuyor. Ancak bu dişler “insanlık tarihini yeniden yazıyor” gibi haberler ortaya çıkarsa da bu iddialara cevap; hayır.

Bu dişler dokuz ile on milyon yıl önce yaşayan bir primata ait biri köpek biri üst molardan oluşuyor. Bu dişer bilim insanları tarafından primat fosilleri ile ünlü Frankurt yakınlarındaki prehistorik bir bölge olan Eppelsheim’den Eylül 2016’da çıkartıldı. Burada 1820 yıllarında bulunan bir femur kemiği paleontoloji ve paleoantropoloji çalışmalarına öncü olmuştur. Buradan elde edilen fosiller 2. Dünya savaşı sırasında kaybedildi ve o zamandan beridir yeni fosiller bulunamamıştı.

Çalışmanın lideri ve aynı zamanda Doğa Tarih Müzesi müdür yardımcısı Herbert Lutz yayımlanan çalışmada bu dişlerin modern insanların bazı soyu tükenmiş Afrikalı akrabalarına yakın olduğunu iddia ediyor. Özellikle de bir şekilde büzülmüş olan köpek dişinin soyu tükenmiş insan soyundan olan Ardipithecus ramidus’un ve Australopithecus afarensis’inkilerle yakından benzer olduğunu porno izle düşünüyorlar.

Lutz, dişlerin Avrupa’da ve Asya’da bulunan herhangi bir şeyden farklı olduğunu iddia ediyor; ancak aslında bunun tam olarak ne anlama geldiğini söylemekte oldukça temkinli.

“Spekülasyonlara geri dönmek istemiyoruz. Bu bulguların bize gösterdiği şey, bizim bilgilerimizin ve fosil kayıtlarımızdan eksikliğin düşündüğümüzden daha fazla olmasıdır. “

Belki de bu dişleri taşıyan bireyler Avrasya ve Afrikalı akrabalarıyla coğrafi farklılıklarına rağmen benzer evrimsel baskılarla karşı karşıyadır. Bu bağımsız olarak evrimde yakınsaklık olarak nitelendirilen olgu benzer diş şekillerine yol açmış olabilir.

Boşuna Patırtı?

Bununla birlikte, Lutz’ın ekibinin yayınladığı bilgilere göre dişler insanların Afrika’dan geldiği teorisinin tekrar incelemeye zorladığını belirtiyor. Öncelikle modern insanları ve insanları soyu tükenmiş yakın akrabalarını içeren homininler ile şempanzeler, goriller ve diğer kuyruksuz büyük maymunları içeren daha büyük grup olan hominoidlerle karıştırmamaya dikkat etmeliyiz.

Karşı konulmaz fosil ve genetik kanıtlar Afrika’yı 120.000 yıldan önce terk etmemiş ve muhtemelen 50.000 ila 80.000 yıl önce terk etmiş olabilirler. Eppelsheim dişleri insan evrimi hakkında bize ilk hominoidler hakkında nerede ve nasıl yaşadıkları hakkında bilgiler verebilir. Ancak alandaki uzmanlar bu dişlerin bir hominode ait olup olmadığını sorguluyorlar.

İnsanın soyunun tükenmiş türlerinin dişleri konusunda uzman olan Toronto Üniversitesi’nden paleoantropolog Bence Viola makaleye dayanarak köpek dişlerinin alışılmadık, ilginç bir şekle sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca iki dişinde tek bir bireye ait olduğunu ve kesinlikle bir hominin olmadığını hatta bir hominoid bile olmadığını vurguluyor.

Bunun yerine uzmanların çoğu bu moların muhtemelen yedi ila on yedi milyon yıl önce Avrupa’da ve Asya’da yaşayan ve yok olan bir primat türü olan Pliopithecoide ait olduğunu söylüyorlar.

Bu tür insanın çok uzak akrabalarıdır. Bazı paleontologlar bu grubun Eski Dünya Maymunlarının ve kuyruksuz büyük maymunlarının ortak atalarının ayrılmadan önce bunlardan ayrıldığını ifade ediyor. Bir başka deyişle bu dişler temsil ettiği tür insanlardan çok babunlarla yakından ilişkilidir. Ayrıca yine bu bölgede 1820 yılında bulunan femurda bir hominod değil Pliopithecoid türüne ait olduğuna dair fikirler vardır.

Kaynak: news.nationalgeographic.com

Leave a Reply