Avrupa’nın en eski 7 sanat eseri

Avrupa uzun zamandır modern insana ve daha da uzun zamandır farklı hominin türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Yayınlıyor olduğumuz bu listede Avrupa’da bulunmuş bilinen en eski sanat eserlerine yer vermekteyiz:

1 – Nerja Mağarası (Malaga, İspanya)

2012 yılında, bu mağaradaki sarkıtlarda 6 adet fok balığı çizimi keşfedildi. Çizimlerin yanında bulunan kömür kalıntıları üzerinde yapılan radyokarbon tarihlendirmesi sonucu, bu sanat eserinin 43,000 yıllık olduğu saptanmıştır. Tarihlendirmelerden yola çıkarak bu çizimlerin Avrupa’nın en eski sanat eseri ve o zamanlar bölgede yaşamış olan evrimsel kuzenlerimiz olan Neanderthallere ait olduğu düşünülmektedir.

Recent Studies Say Nerja's Cave Paintings are 42,000 Years Old

2 – Altxerri (Guipuzcoa, İspanya)

Altxerri Mağarası’ndaki üst galeride, Aurignacian dönemine ait dev bir bizon (4m uzunuğunda) çizimi bulunmuştur. 2013 yılında yapılan bir çalışmada, çizimin 39,000 yıllık olduğu saptanmıştır. Bizon çizminin üzerinde başka figürlere de rastlanmıştır. Bunlar en az bir kedi ve bir ayıyı içermekte.

altxerri

3 – El Castillo Mağarası (Cantabria, İspanya)

Uranyum-serisi tarihleme yöntemiyle, 2012 yılında yapılan çalışma çizimlerin Erken Aurignacian döneminde yapıldıklarını göstermiştir. Olası en erken tarihlerini verecek olursak çizimlerden bir kırmızı disk 40,800 yıllık, bir el şablonu 37,300 yıllık ve çivi biçimli bir sembolün 35,600 yıllık olduğu tespit edilmiştir. Bu tarihler, Neanderthallerin ve Avrupa’daki ilk modern insanların birlikte yaşıyor olduğu tarihlere denk gelmektedir. Mağara 1903 yılında keşfedilmiştir ve 150’den fazla figür barındırmaktadır.

el-castillo

4 – Gorham’ın Mağarası (Cebelitarık)

Sert bir kaya tabakasına oldukça baskı yapılarak birbirlerinin üstüne gelecek şekilde çizilmiş çizgiler, 2012 yılında keşfedilmiştir. Bulgular, daha önce dokunulmamış olan Neanderthaller tarafından 39,000 bin yıl veya daha öncesinde yapılmış olan Mousterian eserler içeren bir arkeolojik seviyede korunmuştur.

 

5 – Abri Castanet (Dordogne, Fransa)

2007 yılında kadın cinsel organı şeklinde oyma çizimler ile bir de hayvan biçiminde çizim keşfedilmiştir. Radyokarbon tarihlendirmesine göre bunlar Aurignacian dönem modern insanları tarafından 37,000 yıl önce yapılmışlardır.

abri-castanet

6 – Hohle Felse Venüsü (Schelklingen, Almanya)

2008 yılında mamut dişinden yapılmış, Aurignacian tabakanın alt kısmında kadın figurini bulundu. En az 35,000 yıl önce yapıldığı düşünülmektedir.

hohle-fels

7 – Altamira Mağarası (Cantabria, İspanya)

Çok renkli yapılmış bizonların 15,000 yıl öncesine tarihlendirilmiş olmasına rağmen. Aşağıda görülen kırmızı üçgen sembolün de dahil olduğu bazı çizimlerin uranyum-serisi tarihlendirilmesi kullanarak 35,000 yıldan (Aurignacian dönemi) daha eski olduğu son dönemde yapılan bir çalışmada ortaya çıkarılmıştır. Altamira mağarasındaki sanat eserleri çok uzun bir süre boyunca üretilmiştir. En az 20,000 yıl boyunca yapılmış çizimler görülmektedir (günümüzden önce 35,000-15,000 yıl arası dönem).

altamira

 

Kaynak: http://nutcrackerman.com/2014/09/04/the-oldest-artworks-in-europe/

Leave a Reply