Avustralya’nın İlk Ceset Çiftliği

4 ay önce duyurulmasından bu yana 30’dan fazla insan, kadavralarını Avustralya’nın ilk ceset çiftliğine bağışlamayı teklif etti.*

 “Deneyimli bir cinayet soruşturmacısıyım ve dekompozisyon hakkındaki tüm farklı bilgi ve verilerin cinayeti çözmeye yardım edebileceğini düşünüyorum.”

İnsan cesetlerinin dekompozisyon sürecini inceleyecek Avustralya Tafonomik Deneysel Ataştırma Tesisi (kısaca AFTER), Blue Mountains şehrinde Sydney Teknoloji Üniversitesi (UTS)’ne ait 48 hektarlık çalılık arazide faaliyet gösterecek.

UTS’de dekompozisyon uzmanı, adli bilimci olan ve aynı zamanda tesisi yönetecek Profesör Shari Forbes, duyurunun ardından bağış tekliflerinin aktığını söyledi.

AFTER’ın altyapısının önümüzdeki ilk yıllar için hazır olmasına rağmen bu çalışmaların başlaması, ilk donörün ne zaman öleceğine bağlı olacak. Güney yarımkürede bir ilk olacak tesis Avustralya ortamında insan cesedinin dekompozisyonunu çalışmak için tasarlandığından, yalnızca son zamanlarda ölmüş cesetleri kullanacak.

Profesör Shari Forbes, UTS
Profesör Shari Forbes, UTS

Şimdiye kadar Avustralyalı bilim insanları insan vücudunun bölge koşullarında nasıl dekompoze olduğunu ve böcek faaliyetine ne zaman maruz kaldığını tahmin edebilmek için domuz kadavraları üzerinde çalışmıştı.

Profesör Forbes, halkın projeyle ilgili korkularını gidermek için cemaat gruplarında ve Rotary kulüplerinde konuşmalar düzenliyor. Mart ayında Windsor Rotary’deki bir sunumdan sonra kulübün haber bülteni bunu “oldukça ilginç (ve bazen korkunç biçimde resmedilmiş) bir sunum” olarak bildirdi.

Profesör Forbes AFTER’ın diğer mülklerden oldukça uzak bir alana yerleştirileceğini, tamamen çitlerle çevrileceğini ve yüksek güvenlikli görüntüleme sistemi ile CCTV tarafından sürekli izleneceğini vurguladı. Çalışma saatleri süresince bir yönetici bulunacak.

Windsor Rotary’nin kulüp sekreteri Paul Barber, herkesin etkilendiğini ancak kimsenin harekete geçmeyeceğini söyledi. Barber kimsenin cesedini tesise bağışlama fikrini takip etmeyeceğini düşünüyor. Cesetlerini AFTER’a bağışlamayı düşünenlerin isimleri gizli tutuluyor.

Her ceset gövdenin ve kemiklerin leş yiyici hayvanlardan korunması için bir kafesle çevrelenecek. Kalıntılar daha sonra donörün isteğine göre gömme ya da yakma işlemleri için her aileye geri verilecek.

Bölge sakinlerinden emekli Penrith Polis Amiri Ben Feszczuk, ceset çiftliğinin harika bir fikir olduğunu söylüyor.

“Ben deneyimli bir cinayet soruşturmacısıyım ve dekompozisyonla ilgili bu tür şeylerin tecrübe ve veritabanı olarak katkı sağlayacağı için cinayet çözmeye yardımcı olacağını düşünüyorum. Merhumun son hareketlerini saptamak için bakmamız gereken sayısız şey var ve bunlar zaman kaybetmemek açısından kritiktir.”

Adli bilimcilerden antropologlara, Avustralya Nükleer Bilim ve Teknoloji Örgütü, Victorian Adli Tıp Kurumu, Wollongong Üniversitesi ve Avustralya Federal Polisi’nin de içinde bulunduğu 10 farklı kurumdan 30 araştırmacı günlük ya da haftalık bazda cesetler üzerinde çalışacak.

Vücudunu tesise bağışlamak için talepte bulunan kişilerin vücudunu bilime bağışladığını ve ceset çiftliğinde kullanılmasını istediklerini belirten imzalı bir belge bırakması gerekiyor. Donörlerin iznine bağlı olarak tesis açılmadan ölürlerse cesetleri anatomi ve UTS’deki diğer bilimler için öğrenciler tarafından kullanılabilecek.

Profesör Forbes, bağışlanmış insan kadavralarının etik olarak kullanınımın insan ölümü soruşturmalarında hem Avustralya hem de denizaşırı ülkeler ve komşu ülkeler için can alıcı önemini belirtmekte.

“Bu araştırmaya dahil olan bilim insanları ve polisler ölümle her an burun burunalar ve  tıpkı doktorlar ve tıp öğrencileri gibi insan kadavralarıyla çalışmanın ahlaki ve etik önemini anlamaktalar.”

UTS aynı zamanda, bilim insanlarının bu araştırmayla insanların acılarını hafifletmeye yardımcı olup olamadığını sorguladığı ücretsiz bir konferans düzenleyecek.

*Kaynak: http://www.smh.com.au/national/australias-first-body-farm-more-than-30-people-offer-to-donate-their-corpses-20150411-1mgod0.html

Leave a Reply