Babunlar İnsan Dilinde Bulunan Sesleri Çıkartabiliyorlar

Yeni bulgular, dilin düşünülenden çok daha önce evrimleşmiş olabileceğini öneriyor. 

Ocak ayında yayımlanan bir araştırmaya gore babunlar insan dilindeki öncül sesleri üretebiliyorlar. Bu araştırma sesli harflerle tamamlanmış insan dillerin düşünülenden çok daha önce ortaya çıkmış olabileceğini gösteriyor.

Bilim insanları uzun bir süre, birçok primatın sahip olmadığı alçak gırtlağın (low larynx) insan dili için bütünleyici bir etkiye sahip olan sesli harflerin üretilmesinden sorumlu yapı olduğundan şüpheleniyorlardı. Fakat, bu durumun böyle olmadığını gösteren bazı ipuçları mevcuttu. Daha önceden yapılan araştırmalar bu gırtlak yapısı henüz gelişmemiş olan insan bebeklerinin de bu sesli harfleri üretebileceğini gösteriyordu.

Maymunların aynısını yapıp yapamayacağını test etmek için Fransa’da yer alan Grenoble Alpes Üniversitesinden primatolog Louis-Jean Boe ve çalışma arkadaşları Batı Afrika’ya has bir maymun türü olan gine babunları üzerinde 1000’den fazla ses analizi yaptılar. Bu kayıtlar sırasında, araştırmacılar insan dillerindeki sesli harflere karşılık gelen beş belirgin sesin varlığını keşfettiler.

New Scientist dergisine konuşan Viyana Üniversitesi’nden Tecumseh Fitch ”Bu çalışma, ilkel ses anatomisinin konuşma dillerinin evrimleşmesinde bir engel teşkil etmediğini doğruluyor ve eski bir yanlış anlayışın düzeltimesine ışık tutuyor.” Fitch laboratuvarı tarafından yakın zamanda yayımlanan ek bir çalışmaya göre makak maymunları insan seslerini üretebilecek anatomiye sahipler.

Scientific Amerikan’a konuşan Alabama üniversitesinden Thomas Sawallis’e göre ”Dilin evrimi için geliştirilen teoriler anatomik olarak Homo sapiens türünün tam anlamıyla konuşma yeteneğine sahip olduğu üzerineydi.” Bu teoriler dilin 70,000 ile 100,000 yıl once ortaya çıktığını öne sürüyordu fakat yeni araştırmalar gösteriyor ki dil 25 milyon yıl önce insanların ve babunların ortak atasıyla birlikte ortaya çıkmış olabilir.

”Eğer dilin tohumları 100,000 yıldan ziyade 25 milyon yıl önce ekilmişse, bu muazzam bir fark yaratacaktır.” diye ekliyor Sawallis.

Çeviren: Serhat Sevgen
Kaynak: the-scientist