Balık ile Beslenen Yırtıcı Amfibi Fosili Bulundu

Yeni bulunan büyük semender benzeri yırtıcı amfibi fosili, amfibilerin büyük ve korkunç olduğu dönemlere tarihlendi.

Edinburgh Üniversitesi’nden Steve Brusatte, Portekiz’de antik bir göl yatağında bulunan bu fosillerin, 220 milyon yıldan daha eski olduğunu söylemektedir. Brusatte ve meslektaşları, kemiklerin yeni bir türe – Metaposaurus algarvensis – ait olduğunu ve temnospondyl amfibilerinden (modern amfibilerin atalarına yakın, soyu tükenmiş taksonomik amfibi şubesi) olduklarını dile getirmişlerdir. Uzak akrabaları olan günümüz semenderleri, kurbağaları çoğunlukla küçük boyutludurlar, fakat bu Triyasik canavarlarının, modern balık-yiyici timsahlarına benzer bir yaşam tarzları vardı ve 9 metre uzunluğuna varan türleri bulunabiliyordu.

M. algarvensis’in ise boyu 2 metreye kadar uzuyabiliyordu ve düzleşmiş kafatasları ile çok sayıda küçük dişleri vardı. Brusatte ve meslektaşları, araştırmalarının sonuçlarını, 23 Mart 2015 tarihinde, Journal of Vertebrate Paleontoloji (Omurgalı Paleontolojisi Dergisi) adlı akademik dergide yayınladı. Brusatte, çenesi kapalıyken, kapalı halde duran bir klozet kapağına benzer görüntüde bir kafası olması gerektiğini söylemektedir.

Brusatte ayrıca, “Bu tip yırtıcılar, bütün kıtaların bir araya gelip tek bir kıta oluşturduğu ilginç bir dönemin parçasıydılar, sıcaklık aşırı yüksekti ve ilk dinozorlar ortaya çıkmaya başlıyordu.” demiştir.  Bu iri amfibilerin, kıtaların birbirinden ayrılmaya başladığı 201 milyon yıl öncesindeki büyük yok oluş sürecinde soyları tükendi. İstisna olarak bazı narin amfibiler, dünyayı miras olarak aldı.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/fossil-monstrous-fish-eating-amphibian-unearthed

Leave a Reply