Bebek maymunların neden hızlı büyüdükleri keşfedildi!

Bebek maymunların neden hızlı büyüdükleri keşfedildi!

Bebek maymunlar yetişkin erkeklerin onları öldürmesinden kaçınmak için daha hızlı büyümek üzerine evrimleştiler.

Kanadalı araştırmacıların yeni çalışmalarında, bazı bebek maymunlar aynı popülasyonun diğer üyelerinden, bebeklerin öldürülmesi olgusundan kaçmak için daha hızlı büyüdüklerini önermektedir.

Bu çalışma Toronto Üniversitesinde Evrimsel Antropoloji üzerine doktora yapan Iulia Bădescu ve Calgary Üniversitesi’nden Antropoloji ve Arkeoloji bölümünde görev yapan Profesör Pascale Sicotte tarafından yapıldı. Ursine Kolobu maymunlarında bebek gelişimlerini izlediler. Nisan 2016’da yayınlanan bu çalışma ayrıca çevrimiçi olarak erişebilir

“Erkek bireyler tarafından bebeklerin öldürülmesi, fareler, aslanlar, ayılar, kemirgenler gibi birçok etoburda ve primatlarda da görülür” diyor Bădescu. Şöyle diyor devamında “Tipik olarak, bir yetişkin erkek, başka bir erkeğin babası olduğu yavruyu öldürür bu şekilde anneyle çiftleşerek onunla kendi çocuklarının bu yolla sahibi olur. ”

Siyah beyaz kolobus maymunları ekvatoral Afrika genelinde bulunan birkaç türe sahip olan maymunlardır.  Bazen beyaz sakalları ve favorileri, beyaz saçları veya pelerin gibi kuyruklarına kadar uzanan sırtı vardır. Kolobus maymunları diğer primatlardan ayıran baş parmak eksikliği, lifli yiyecekleri sindirmek için inek benzeri mideleri vardır.

Kolobus maymunlarının yavruları beyaz doğarlar, daha sonra renk değiştirirler. Birkaç hafta sonra gri renge dönerler, daha sonra 2 ila 5 ay sonra ise siyah beyaz arasında renklere sahip olur. Araştırmacıların bebeklerin derilerinin renginin griden siyah beyaza dönüşmesi ilgilerini çektiler. Araştırmacıların bu renk değişimleri bebeklerin gelişimini izlemek açısından önemli ve yararlı olduklarını fark ettiler.

Gana’daki Boabeng-Fiema Maymun sığınaklarındaki daha önceki çalışmalarda bebeklerin erkekler tarafından öldürülme olasılığının daha fazla olduğu yayınlanmıştır. Birden fazla erkeklerin olduğu gruplarında bebekleri öldürebiliyorlar.

Ekip 8 yıl boyunca vahşi ursine kolobus maymunlarını 9 grup halinde inceledi. Ekipteki Profesör Sicotte şöyle açıklama yapıyor, “Biz bebek maymunların bu erkek maymunlar tarafından öldürülmelerinden kaçınmak için daha hızlı büyüdüklerini keşfettik”.

Ancak bebeklerin ve annelerinin bu bebek öldürmelerinden kaçınmak için tek yolları bu değil, bununla beraber birçok yol bulduklarını da öğreniyoruz. Anneleri bebeklerin büyümeyi hızlandırmak için kısa sürede kendi bebeklerinde daha fazla enerji yatırımı yapabileceği düşünülüyor. Bir erkek gruba girip bebeklere doğru saldırgan tavırları başladığında, o erkek daha genç, daha savunmasız bebeklere üreme potansiyeli olan gençlere oranla daha fazla odaklanıyorlar.

Araştırmacıların bebeklerin öldürülmesi deneyimini gözlemlenmesini korkunç bir deneyim olduğunu söylüyorlar.

Araştırmacılar ayrıca erkek bebeklerin dişi bebeklerden daha hızlı büyüdüklerini gözlemlediler.

Anneler bebeklerin gelişimini kontrol edebilirler. Bebeklerin öldürülmesi stres ve baskıya yanıt olarak hızlandırabilir.

Kaynak: eurekalert.org