Belçika Neanderthallerinde yamyamlık izleri

Araştırmacılar, Neanderthallerin, kendi türünün kemiklerinden yapılmış  aletlere sahip  olduklarının ortaya çıkıtığını söylüyor. Yeni araştırma Belçikada ki Neanderthallerin 40.000 yıl önce birbirlerini yediklerini gösterdi.

Bu tüyler ürpertici keşif, biliminsanlarının  üzerinde kasıtlı kesme izleri olan kemikleri buldukları mağrada yapıldı. Sadece yamyam değillerdi, aynı zamanda kendi türlerinin kemiklerinden tasarlanmış aletler yapıyorlardı.

Neandertaller 30-40.000 yıl öncesinde nesilleri tükenmeden önce, Avrupa ve Batı Asya da yüz binlerce yıl yaşamış olan bir tarihöncesi insan türüdür. Yokoluşları  Homo sapiensin Afrikadan gelişini takiben oldu.

Kanıtlar bu iki tür insanın melezleştiğini ve  Avrupalı ve Asyalı  modern insan DNA’sının %4 e kadar olan bir kısmının Neanderthallerden  kalıtıldığını gösteriyor.

Belçilka’da Namur yakınlarındaki Moyet Mağrası’nda ortaya çıkarılan kemiklerdeki  kesi izleri çukur ve çentikler kasaplığı işaret ediyor ” diyor, çalışmalarını Scientific Reports isimli akademik dergide yayınlayan araştırmacılar.

Titiz bir işlem olmuş gibi görünüyor. Deri yüzme, kesme ve kemik iliği çıkarılmasının kanıtları var.

Almanya Tübingen Ünviversitesi’nden Prof.Herve Bocherens, ”Bu işaretler bizim Neaderthallerin yamyamlık yaptıklarını düşünmemize imkan  veriyor. Goyet ‘de bulunan at ve rengeyiği kalıntılarına da aynı işlemler yapılmış.” demektedir.

Neandertal yamyamlığının diğer ipuçları daha önce İspanya ve Fransa’ da ortaya çıktı. Goyet de bulunan dört kemik de açıkça ölülerinin kalıntılarını alet olarak kullandıklarını gösteriyor. Bir uyluk ve üç kaval kemiği taş aletleri şekillendirmek için kullanılmış. Benzer biçimde hayvan kemikleri sıkça yontma aleti olarak kullanılmış.

Çeviren: Burçin Gürcan
Kaynak: The Guardian