Bilinen En Eski Tsunami Kurbanı: 6.000 Yıllık Kafatası

Bilim insanları Papua Yeni Gine’de 6.000 yıllık en eski tsunami kurbanına ait olduğunu düşündükleri kafatası buldular. Kafatasının bulunuşu yüz yıl kadar önceydi fakat kafatasında bulunan tortulların yakın tarihli analizleri tsunami aktivitesinin belirgin özelliklerini ortaya koyuyor.

Tsunami oldukça büyük bir felakettir. Depremler, volkanik patlamalar ve su altı heyelanları nedeniyle oluşan dev dalgalar, ile oluşan tsunami bilinen en ölümcül afetlerden biridir. Örneğin Hint Okyanusu’ndaki 2004 tsunamisi 230bin kişisinin ölümüne sebep oldu. Tsunamilerin etkilerini inceleyen bilim insanları artık bir tsunamide ölen bir kişiye neler olabileceğini aydınlatıyorlar. 6.000 yıl önce Güneybatı Pasifik’te Papua Yeni Gine’de yaşamış bir insanın kafatası antik tsunami aktivitesi özelliklerine sahip jeolojik çöküntülerde bulundu.

The Field Müzesi’ndeki Pasifik Antropolojisinin Regenstein Küratörü ve çalışmanın yazarlarından biri John Terrell’e göre bu kişi binlerce yıl önce tsunami yüzünden ölmüş ise denizde yaşamak güzel güneş batımını izlemekten ibaret değildir. Denizde yaşamanın kötü bir yanı da bu tarz felaketler olduğunu belirtiyor. “Belki de bu birey bugün bilim insanlarının ve dünyanın iklim değişikleri ve yükselen deniz seviyelerinin gerçekten tehdit olması ciddiye alınır” diye ekliyor.

Söz konusu kafatası 1929 yılında, Avustralya’nın yaklaşık 500mil kuzeyinde, Papua Yeni Gine’nin kuzeyindeki küçük Aitepe kasabası yakınlarında toprak içerisinde  bulundu. Terrell, 1990 yılından bu yana dünyanın ikinci en büyük adası olan Yeni Gine kıyılarında arkeolojik ve antropolojik araştırmalar yapıyor. Yeni PLOS One çalışmasında, New South Wales Üniversitesi, Bourgogne-Franche Comte Üniversitesi, Notre Dame Üniversitesi, Auckland Üniversitesi, Yeni Zelanda Ulusal Su ve Biyoloji Enstitüsü tarafından katkı verilmiştir.

Notre Dame Üniversitesi ve The Field Müzesi’nden Mark Golitko, “Kafatası, arkeolojik açıdan büyük ilgi gördü. Çünkü bölgedeki birkaç erken iskelet kalıntılarından biridir. Başlangıçta kafatasının tarihlendirmeden önce Homo erectus’a ait olduğu düşünülüyordu. Ancak radyo karbon tarihlendirmesi ile yaşının 6.000 yıl civarında olduğu anlaşılmıştır. ”

 

Kaynak: sciencedaily.com

Leave a Reply