Bonobolar ‘son ortak ata’ için daha uygun bir temsil olabilir.

Bonoboların kas sistemini inceleyen yeni bir araştırma, nadir görülen büyük maymun türünün, anatomik olarak, insan örneklerine, genel şempanze türlerden daha yakından bağlantılı olabileceğinin birinci elden kanıtını sunmaktadır. Önceki araştırmalar bu teoriyi moleküler düzeyde önermektedir ancak bu, üç türün anatomisini ayrıntılı olarak karşılaştıran ilk çalışmadır.

GW İnsan Paleobiyolojisi İleri Araştırmalar Merkezi’nde  Human Origins (insanın kökeni) profesörü Bernard Wood, “Bonobo kasları bu üç tür arasında en az değişen, yani “yaşayan” bir ortak ataya dair elimizdeki en iyi temsil.” diyor.

Bilim insanları, modern insan ve yaygın şempanzenin/bonobo soylarının yaklaşık 8 milyon yıl önce şempanze ile bonobonun ise yaklaşık 2 milyon yıl önce ayrıldığına inanmaktadır. Şempanzeler ve bonobolar ayrılmalarından sonra, ana bölünmeye sebep olan Kongo Nehri ile birlikte coğrafi bakımdan göreceli olarak daha oldukları halde, farklı özellikler ve fiziksel özellikler geliştirdiler. Bu nedenle, araştırmacılar, bu farklılıkların ne olduğu ve insanlarla karşılaştırılması konusunda meraklandılar. Ekip, bonoboların kaslarını (fiziksel olarak nasıl çalıştığına dair fikir verir) inceleyerek, insan anatomisine şempanzelerden daha yakın olduklarını, kaslarının şempanzelerdekinden daha az değiştiğini keşfedebildi.

Daha önceki çalışmalar bonobolar ve şempanzeler arasındaki DNA benzerliklerini ve farklılıklarını inceledi; ancak bu üç türün kaslarını karşılaştıran ilk çalışma oldu.

Howard Üniversitesi’nde anatomi profesörü ve makalenin başyazarı Rui Diogo “Buna ek olarak araştırmamız, bazı özelliklerin insanlar ve bonobolar tarafından paylaşıldığı, diğerlerinin insanlar ve şempanzeler tarafından paylaşıldığı ve bazılarının ise şempanzeler ve bonobolar tarafından paylaşıldığını gösterdi.” dedi. “Bu tür bir mozaik anatomik evrim, daha önceki genetik araştırmalarla ortaya çıkarılan üç tür arasındaki moleküler mozaik evrimle biraz benzer: Bu iki şempanze türünün her biri diğer şempanze türünde bulunmayan genetik özelliklerin yaklaşık yüzde 3’ünü insanlarla paylaşıyor.”

Araştırmacılar, Antwerp Hayvanat Bahçesi’ndeki ölmüş ve iyi bir şekilde korunmuş olan yedi bonoboyu inceleyen bir ekibe liderlik yaptılar. Araştırmacılar, bunun nesli tükenmekte olan bir tür olarak bonoboların statüsüyle ilgili çok nadir bir fırsat olduğunu söyledi.

Bilim insanları, insanları en yakın yaşayan akrabalarından farklı kılan şeyleri net bir şekilde anlayarak insan sağlığına yeni atılımlar veya anlayışlar getirebilir.

Kaynak: mediarelations.gwu.edu

Çeviri: Bünyamin TAN