Bronz Çağından Kalma Şaman Mezarı Keşfedildi

Arkeologlar Slokvaya’da bir ulaşım altyapısı araştırması esnasında ilginç bir keşif yaptılar. Bronz Çağı’ndan kalma muhtemelen şaman olan bir insan iskeleti buldular. Bu iskelet standart bir mezara değil bir yemek deposu olarak kullanılan bir deliğin içerisinde yerleştirilmiş.

“İnsanlar burayı artık delik olarak kullanmadığından toprakla doldurup daha sonra bu kişiyi buraya yerleştirdi veya attılar. Bu kişi buraya atıldı mı yoksa yerleştirildi mi bilmiyorum çünkü bu kişi yüzüstü (midesinin üzerine)  uzanıyordu” diyor Nitra’daki Arkeoloji Enstitüsü’nün bilimsel sekreteri Klaudia Daňová.

Kulaklarının yakında bronz süslemeler yerleştirilmiş. Bu süslemeler küçük kulak kemikleri ile birbirlerine bağlanmışlar” diye ekliyor Daňová Arkeologlar bunların kümes hayvanlarına ait kemikler olduklarını düşünüyor fakat bunun için daha derin bir analiz yapılması gerektiğini öneriyorlar.

Daňová bu süslemelerin henüz benzerlerinin görülmediği, bunların benzersiz olduğunu söylüyor. Ayrıca bu kişinin mezarda uzanış şeklinin de alışılmadık olduğunu belirtiyor. (Bir eli midesi üzerinde, yüz üstü şekilde)

Bilim insanları bu iskeletin Bronz Çağı’ndan olduğunu düşünseler de kemiklerin radyokarbon analizlerinden sonra kesin bir tarih verecekler. Antropolojik analizler ise cinsiyetini, hastalıklarını ve belki de ölüm nedenini belirleyecek.

Nitra Matej Ruttkay’daki Arkeoloji Enstitüsü başkanına göre kemiklerden yapılmış bir kolye şamanlık işaretidir. Şamanlar da eskiden çok önemli kişilerdi.

Kaynak: archaeologynewsnetwork

Bir Cevap Yazın