Bulunan en eski taş bileklik 40 bin yaşında

40 bin yıl öncesine tarihlenen taş bileklik ve yeni fotograflar, bu tarihöncesi takının güzelliğini ve iyi işçiliğin ürünü olduğunu gösteriyor.

Parlak yeşil taşlardan yapılmış olan bu takıyı, önemli statüye sahip bir kadın veya bir çocuğun özel durumlarda kullanmış olabileceği düşünülüyor.

inside_bracelet_on_hand_close inside_bracelet_reconstruction inside_green_colors inside_view_from_inside

 

2008 yılında Sibirya’nın Altay Bölgesi’nde bulunan bu takının detaylı analizleri sonucu Rus uzmanlar, tarihin doğru olduğunu kabul etmişlerdir.

Bu takılar, tarihöncesi insan türü olan Denisovanların daha önce düşünülenden daha “gelişmiş” olabileceklerini gösteriyor. Altay Dağları’ndaki ünlü Denisova Mağarası’nda bulunan bu kalıntıların, genetik olarak Neanderthallerden ve modern insanlardan farklı bir tür olduğu düşünülen Denisovanların yaşadığı döneme tarihlenmektedir.

Bulguyu, özel yapan şey ise bu tip süs eşyalarının çok daha sonraki bir dönem olan Neolitik süresince yaygın olarak kullanılıyor olmasıdır. Denisovanların bu tür süs eşyaları yapabilecek teknolojiye nasıl sahip oldukları henüz netlik kazanmamıştır.

Peki bu modern görünümlü bileklik, daha eski dönemlere ait kalıntıların yanında gömülü olamaz mı?

Bilim insanları, bu olasılığı düşündü fakat bunu reddetmektedirler. Tabakaların daha sonraki dönemlerde bozulmamış olduğunu ayrıca bileklik etrafındaki tortunun oksijen izotpik analizlerle tarihlendirildiğini ve sonuçların doğru olduğunu söylemektedirler.

Kaynak: siberiantimes.com

Leave a Reply