Buz Devri İnsanları 13 Bin Yıl Önce At ve Deve Avlıyordu

Texas A&M Üniversitesi’nden bir antropologun liderliğinde yapılan yeni bir araştırma, önceden düşünülenden çok daha erken olan 13,300 yıl öncesinde, Kuzey Amerika’da yaşayan Buz Devri insanlarının at ve deve avladığını gösterdi.

Texas A&M, İlk Amerikalılar Çalışmaları Merkezi’nden Mike Waters ile Calgary Üniversitesi’nden ve Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nden meslektaşları, PNAS isimli akademik dergide araştırmalarının sonuçlarını yayınladı.

Waters ve meslektaşları, Calgary, Kanada’daki Wally Sahili bölgesinde bulunan yeni at ve bir deve iskelet kalıntılarını inceledi.  Kanada’nın orta bölgelerindeki çayırlıklarda, sayısız çeşitte hayvan, binlerce yıl erken avcıların hedefleri olmuştu. Waters, bulunan hayvanların, nehir kenarındaki küçük bir alanda öldürülmüş olduğunu söylemektedir.

Waters, “Çalışmamız, erken avcıların daha önce bu bölgedeki ilk avcıların yaşadığı yer olarak düşünülen Clovis bölgesinden çok daha önce avcılık yaptığını göstermiştir. Ayrıca, Kuzey Amerikanın erken yerleşimcilerinin  Buz Devri’nin sonuna doğru yaşanan büyük memelilerin soylarının tükenmesi durumuyla ilgili ne tür bir rolü olduğuna dair yeni bilgiler edinmemizi sağlamıştır.” demiştir.

Çalışma grubu, bölgede, taş alet çekirdekleri ve hayvanların etlerini kemiklerinden ayırmaya yarayan yongalar bulmuşlardır. Fakat bunların yanında mızrak uçlarına rastlanmamıştır.

Daha fazla bilgi edinmek için yayınlanan makale: “Late Pleistocene horse and camel hunting at the southern margin of the ice-free corridor: Reassessing the age of Wally’s Beach, Canada.” PNAS 2015; published ahead of print March 23, 2015, DOI: 10.1073/pnas.1420650112

Kaynak: http://phys.org/news/2015-03-ice-age-people-horse-camel.html

Leave a Reply