Çin’in kuzeyinde iki milyon yaşındaki oyun alanı keşfedildi

Hebei eyaleti araştırıcıları, aşınmış bir havzada erken hominidlere ait olabilecek bir “oyun alanı” keşfettiler. Heitugou alanı, Yangyuan şehri Hebei eyaletinde Nihewan havzasında bulunmakta. Geçtiğimiz yüzyılda, araştırmacılar bölgede çok sayıda erken insanımsı siteleri de keşfetti.

Nihewan havzası, büyük bir göl olarak kullanılan sarp vadileri ve sağlam kayalıkları ile, erken hominidler için ideal bir yaşam alanı sağladı .

1.77 ile 1.95 milyon yıl aralığındaki taş buluntuların incelenmesi sonucu çocukların oynadıkları oyuncaklar olabilecekleri sonucuna ulaşıldı. Çin Bilim Akademisi paleontologu ve projenin baş bilim insanı Wei Qui, “Bu inanılmaz bir keşif.Site alanı hazine odası gibi, erken hominidlerin sosyal yapısından Afrika’dan Asya’ya nasıl ve ne zaman geçtikleri gibi önemli sorulara yanıtlar bulunduruyor olabilir.” dedi

“Oyun alanı” büyük değil fakat görünürde aktivite izleri yer almakta.

Bilim insanları 6 metreden az olan bu alanda yaklaşık 20.000 parçaya ayrılmış taş parçaları ve 700’den fazla taş buluntusuna ulaştı.

Wei şuan emekli ve zamanının çoğunu çocuklar ve kadınlar tarafından yapıldığına inandığı bu taş parçalarıyla geçiriyor.

Taşların %80’i ufak boyutlarda ve boyutları 20-50 mm arası değişmekte, çoğunluğunda ise kullanıma bağlı aşınma izlerine rastlanmamakta.

HTG268 etiketli buluntu Wei’in özellikle dikkat ettiği buluntulardan. Wei’e göre bu parça bir annenin çocuğu için yaptığı bir oyuncak ya da hediye olabilir. “Bu parçada gömülü olan derin sevgiyi ve tutkuyu hissedebiliyorsun. O kadar ince bir işçilikle ve güzel şekillendirilmişler ki, kaliteleri son dönemlerdeki taş buluntulara rakip olabilecek şekilde.” sözlerini dile getirdi.

Alanın oyun alanı olma ihtimali dışında, bir yaşam alanı veya çalışma alanı olabileceğini düşündüren kanıtlar da var. Sitenin doğal ortamında sık sık karşılaşılan büyük boyutlarda hayvan buluntularının ve büyük taş aletlerin yokluğu birkaç yetişkin işçinin bu tarz aktivitelerde yer aldığının işareti olabilir.

Wei’in dediğine göre taşların yaşlarını belirlemek oldukça zorlayıcı. Alan 2002 yılının başlarında keşfedilmesine rağmen yakın zamana kadar bilim insanları tarihlendirmede kesin bir başarıya ulaşamamışlardı.

Keşif bazı zor sorular da getirdi.

Genellikle ilk hominidlerin yaklaşık 1,8 milyon yıl önce Afrika’dan çıkarak Avrupa üzerinde Asya’ya, ulaştıklarına inanılmaktadır, ancak aynı zamanda hominidler Çin’de de varlarsa, ya Afrika’yı daha erken terk ettiler ya da hominidlerin diğerlerinden bağımsız olarak Çin’de evrimleşmiş olabileceklerini gösterir.

Wei bu konuda bu alanın  ‘Afrika’dan çıkış ‘ teorisiyle çelişmediğini , Heitugou sitesinin yeterince eski olmadığını, ama zamanlamanın çok ilginç olduğunu, yayılım tarihi ya da rotanın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini. Hominidlerin kökeni hakkında yeni tartışmalara bir kapı açabileceğini dile getirdi.

 

Kaynak: http://www.scmp.com/lifestyle/technology/science-research/article/1746869/lost-and-found-two-million-year-old-playground?

Leave a Reply