Çivi Yazılı Tabletler 11 Kayıp Asur Kentinin İpuçlarını Saklıyor

Eski kil tabletleri, Türkiye’deki kayıp Bronz Çağı Asur şehirlerinin yerlerini belirlemek için kullanılmaktadır. Araştırmacılar kil tablet üzerinde bulunan malların fiyatlarına ve ticaret merkezleri arasındaki gezi sıklıklarına dayanan matematiksel modeller sayesinde şehirlerin bulunduğu yerleri tespit ettiler.

Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışmada, koordinatlardan bazıları Asur Şehirleri’nin önceden tahmin edilen noktalardan farklı olduğunu ortaya koyuyor.

Eski Irak’ta yaşayan tüccarlar yaklaşık 4.000 yıl önce Türkiye’ye yerleştikten sonra bu tabletleri oymuşlar. Burada yerel krallıklardaki gümüş ve altın için ellerindeki teneke ve kumaşlarla takasta kullanmışlar. Tüccarlar, Orta Tunç Çağ boyunca M.Ö. 2000-1650 yıllar arasında Kuzey Irak, Kuzey Suriye ve Orta Türkiye’yi birbirine bağlayan Eski Asur ticaret ağının bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu Dünya tarihinde en iyi belgelendirilmiş uzun mesafeli ticaret ağlarından biridir.

20. yüzyılda günümüz Türkiye’sinin Kayseri kenti (Caesareia) yakınlarındaki antik kent Kanes kazılarında ele geçen kil tabletlere oyulmuş çok sayıda sözleşme, kargo manifestoları ve ayrıntılı iş mektupları bulunuyor.

Metinlerin içeriklerinden çoğu tarihçilerin standartlarına göre önemsizdir. Tabletlerde tüccarlar eşekleri eğitmek için yöntemler, oğullarından babalarına yalvarma mektuplar gibi şeyler yazmaktadır.

Tüccarlardan biri tablette “Ninassa’da kralla bir araya geldim, ama… o hiçbir tekstil satın almadı.” Demiş.

Ancak tabletlerde yazan işlem hacmi araştırmacıların birkaç Asur şehrinin yerini ve büyüklüğünü haritalama fırsatı sağladı. Bu kayıtlarda Asur’un Sinahuttum şehrine 14 kez eşek pazarı ve popüler yün değişimleri için kullanıldığından bahsetmiştir.

Araştırma ekibi tarafından kullan teknik “yapısal yerçekimi” modeli içermektedir ve bu teknik modern ekonomistler tarafından kullanılan yöntemlere dayanır. Bu teknikte, bir şehirdeki malların fiyatı, aralarındaki tahmini mesafeler ve maliyetler ile en sık seyahat amacı gibi bilgilerin tabletlerden alınmasıyla oluşturulur.

Harvard Üniversitesi’nden araştırmanın üst düzey yazarı olan Gojko Barjamoviç, Türk yetkililerin araştırmaya dayanarak yapılacak olan kazılara izin vermediğini söylüyor.

Kaynak: archaeologynewsnetwork

Bir Cevap Yazın