“Dali kafatası” modern insanın kökenine dair yeni bilgiler öneriyor.

Çoğu bilim insanı tüm modern insanların Afrikalı atalardan evrildiğine inanıyor. Ama yakın zamanda yapılan Çinli antik bir kafatasının analizi Afrika’daki en erken insan fosilleriyle çok fazla benzerliği olduğunu tesadüfen ortaya çıkardı. Belki biz tamamen Afrika’lı değilizdir!

Dali kafatası yaklaşık 40 yıl önce Çin’in Shaanxi bölgesinde bulundu. O erken dönem insansı türlerinden Homo Erectus’a aitti. 260.000 yıl öncesine ait olmasına rağmen yüz yapısı ve kafatasının üst kısmı bozulmamıştı. Dali kafatası o kadar eskiydi ki, arkeologlar başta modern Homo Sapiens ile bu kadar ortak noktası olmasına inanmadı.

Ama Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi’nden Xinzhi Wu, bariz fiziksel benzerliklerden dolayı bu Homo erectus’un Homo sapiens’le mutlaka benzer DNA’ya sahip olduğuna inanıyordu. Ana akım akademide bu düşüncenin reddedilmesinden on yıllar sonra, Wu ve bir çalışma arkadaşı, Texas A&M Üniversitesi’nden Sheela Athreya Dali kafatasını geçtiğimiz günlerde tekrar analiz etti ve bizim evrim tarihimizi yeniden yazmamıza neden oldu. Bu kafatası daha önce Fas’ta bulunan Homo sapiens kafatasına inanılmaz derecede benzerdi.

Athreya New Scientist’e “Ben gerçekten bunu beklemiyordum.” dedi.

Eğer biz yalnızca Fas’taki kafataslarını bulsaydık, Dali kafatasını bulmasaydık, bütün insanlığın Afrika’dan geldiğine inanmak adana escort mantıklı olurdu. Ama benzerlikler gösteriyor ki bugün Çin’de gördüğümüz gibi, erken dönem modern insanlar genetik olarak dünyanın diğer yerlerinden ayrılmış değillerdi.

Athreya New Scientist’e “Bence gen akışı çok yönlüdür, bu yüzden Avrupa’da ve Afrika’da görülen bazı özellikler Asya’dan gelmiş olabilir” diye açıklama yaptı.

Homo Sapiens ile bağdaştırdığımız bazı karakterler aslında doğu Asya’da gelişmiş ve sonra Afrika’ya geçmiş olabilir. Bizim hala Dali ve Fas kafataslarının ileri bir karşılaştırmasına gereksinimimiz var. Ama bu tip çalışmaların etkileri çok büyük, biz türümüzün tarihini tekrar yazıyoruz, atalarımızın nasıl göçtüğünü, etkileştiğini ve sonra evrildiğini takrar belirliyoruz.

Winsconsin-Madison Üniversitesi’nden John Hawks New Scientist’e “Gerçek anlamda biz, birbirine tekrarlı göçlerle ve gen alışverişleriyle bağlı çok bölgeli bir popülasyondan söz ediyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: newsweek