Neden diğer primatlar konuşamıyor?

İnsan harici primatlar, insanlarla pek çok benzerlikleri olan oldukça akıllı hayvanlar olduklarını bir çok davranış tarzıyla kanıtladılar. Fakat neden konuşamadıkları uzun bir zaman yanlış açıklandı.

Pek çok insan, primatlara hayranlık duyuyor. İnsan benzeri davranış biçimleri, diğer türlerle karşılaştırıldığında görülen yüksek zeka ve karmaşık sosyal yaşamları, sıklıkla insan uygarlığının izlerini hatırltıyor. Primatların tümü genetik olarak insandan çok az farklılık gösteriyorlar, fakat insan dışındaki primatlarda görülmeyen şey ise gösterişli bir sözlü dil.

On yıllardır diğer primatlar üzerine yapılan araştırmalarda çenenin, ağzın ve dilin anatomisinin büyük olasılıkla farklı sesleri üretmeye elverişli olmadığı görüşü hakimdi. Primatların vücudunda sesi üreten organların fonksiyonları üzerine yapılan yeni analizler ise şaşırtıcı sonuçları gün ışığına çıkardı: Dil için gerekli olan vücut kısımları bugüne kadar sanıldığından çok daha esnekler. Kelimelerle iletişime geçmememenin nedeni görünüşe göre hayvanların beynlerindeki yetersizlikle açıklanıyor.

Viyana, Avusturya ve New Jersey, ABD’deki Princeton Üniversitelerinin işbirliğiyle kurulan grup makakların kafa hareketlerini, yemek yerken ses çıkarma ve yüz ifadelerinin değişimi gibi türlü durumları röntgen filmleriyle takip etti.Toplanan sonuçlar primatların ses dalgalanmalarının karışık bilgisayar modellerini oluşturmak için yeterliydi.

Hayvanların gırtlak, dil ve dudak fonksiyonları kayda değerdi. Çalışmanın yazarlarının görüşüne göre bu donanım çeşitlilik zengini bir dili kullanmak için olan gereksinimleri karşılayabiliyor olmalı. Araştırmacılar bu ses organlarının binlerce farklı kelimeyi formüle edebilecek yeterliliği olduğuna inanıyorlar.

Bir sonraki adımda bilişsel biyologlar yapay bir primat dili geliştirdiler. Bilim insanları iletişim sesi örneklerinin insan beyninin kontrolü altında nasıl oluşabileceklerini kaydettiler.

Sonuç olarak yeni bilgiler insan evrimi süresince herhangi bir zamanda bir dilin ortaya çıkabilmesinin anatomik gerekliliklerden bağımsız olabileceğini gösteriyor. Basitçe kesin bir seçilim avantajı bunun için yeterli olmuştur, diye düşünüyorlar.

Kaynak: welt.de