Dünya Üzerindeki Yaşam 3.95 Milyar Yıl Öncesine Dayanıyor Olabilir

Araştırmacılar, dünya üzerindeki temel yaşamın, bundan 3.95 milyar yıl önce, yani dünyanın meteorlar tarafından bombardıman edildiği ve atmosferinde oksijen bulunmadığı henüz çok genç dönemlerinde, oluşabileceğini düşünüyorlar. Bulgular, mavi gezegendeki yaşama dair bilinen en eski fosilin, Ladrador (Kanada) ‘daki tortul kayaçların içinde bulunan grafit tanelerinde bulunduğuna işaret ediyor.
porno
Dünya üzerindeki erken yaşama dair fosil kanıtları oldukça sınırlı sayıda ve o periyodu temsil eden kayaların zaman içinde korunma olasılıkları oldukça düşük. En eski fosil 3.77 milyar yaşında fakat mikrobiyal canlılar bunun yanı sıra kendi varoluşlarına işaret eden başka izlerde bırakabilirler. Bu keşiften önce, yaşama dair bulunan en eski kanıtlar, 3.7 milyar yaşındaki Isua belt ve 3.8 milyar yaşındaki Akilia formasyonundan elde edilmişti. Fakat, bu son çalışmada Tokyo üniversitesinden Tsuyoshi Komiya tarafından analiz edilen kayalar Kanada’da yer alan kuzey Labrador’ un yakınlarındaki Saglek bloğundan geliyor. Bu blok ile ilgili daha önceden yapılan -çok ayrıntılı olmayan analizlere göre- Saglek bloğu 3.95 milyar yaşında.

Bu araştırma sırasında Komiya, kayaların arasına hapsolmuş biyolojik kökene sahip grafit tanelerini araştırdı. Bu taneler mikroorganizmalar fosilleşmiş izleri değiller fakat arkalarından bıraktıkları kalıntılar. Komiya ve çalışma arkadaşları kayaların ayrıntılı jeolojik analizini yaptılar ve aynı zamanda grafitlerin kimyasal bileşimlerini incelediler. Yapılan ayrıntılı izotop incelemelerinin sonucunda grafitin biyolojik kökene sahip olduğu ortaya çıktı. Bu karbon izotoplarını biyolojik yollarla oluşturan mikroorganizmaların neye benzediği hala büyük bir gizem.

University College London’ da araştırmacı olan Dominic Papineau, “Grafitin inorganik olarak üretilmiş olabileceğinden endişe duyuyorum ve araştırmacıların grafitin biyolojik özelliklerini ispatlamak için daha fazla çalışması gerektiğine inanıyorum” şeklinde bir açıklamada bulunuyor.

Paineau’nun doktora öğrencisi olan Matthew Dodd da aynı endişeleri paylaşıyor. Dodd, Komiya tarafından bulunan ve biyolojik olarak yorumlanan kimyasal izlerin, biyolojik işlemlere gerek duymadan zaman içinde çok sayıda kimyasal işlemin gerçekleşmesiyle oluşma olasılığının altını çiziyor.

Dodd, “Dünya üzerindeki yaşamın oluşması için geçen zaman giderek daralıyor. Bu çalışmadaki verilerin ışığında 4.3 milyar (okyanuslar çağı) ile 4 milyar yıl arasında yaşamın başlamış olması gerekiyor” diyor ve “Bu bulgu güneş sistemindeki başka bir gezegende de hayatın oluşabileceği fikrini akla getiriyor çünkü bir zamanlar Mars’ ın dünya benzeri şartlara sahip olduğu düşünülüyor. Bu durumda 4 milyar yıl önce Mars’ ta yaşama dair izler bulabiliriz” diye ekliyor.

Yararlanılan Kaynaklar

  • https://gizmodo.com/these-canadian-rocks-may-contain-the-oldest-known-trace-1818842040
  • https://phys.org/news/2017-09-life-earth-date-bn-years.html

Makale Referansı

  • Takayuki Tashiro et al. Early trace of life from 3.95 Ga sedimentary rocks in Labrador, Canada, Nature (2017). https://www.nature.com/nature/journal/v549/n7673/full/nature24019.html