En eski modern görünümlü insan el kemiği evrim sürecimizi aydınlatabilir.

İnsanlık tarihinin hangi döneminde ağaçta sarkan canlılardan yerde dolaşan canlılar haline geldik? Nature Communications isimli akademik dergide yayınlanan yeni bir çalışma bu sorunun cevabı konusunda yardımcı olabilir ve ayrıca nasıl bir ortamda taş aletleri kullanmaya başladığımız konusunda yeni bilgiler üretmemizi sağlayabilir.

Madrid’deki Institute of Evolution in Afrika (IDEA) araştırıcılarından oluşan bir ekip tarafından yapılan yeni bir keşif, öncül modern-insan-benzeri el kemiği bilinenden daha eski ve 1,84 milyon yıllık olduğunu ortaya koyuyor. Buluntu, Olduvai Gorge, Tanzanya’da keşfedildi. Kemiğin, türü belirsiz modern görünümlü bir hominine (insan evrimi çizgisindeki türlerden biri) ait olduğu ve Paranthropus boisesi ile Homo habilis‘in yaşadığı dönemde Doğu Afrika’da var olan Homo erectus türü olması muhtemel olduğu düşünülmektedir.

Olduvai Hominin (OH) 86 adı verilen bu parmak kemiği (phalanx) insan elinin evrim sürecimizin erken dönemlerinde günümüzdeki görüntüsüne yaklaştığını ve o zamandan beri çok az değiştiğini göstermektedir. Kemiğin küçük parmağa ait olduğu düşünülmektedir, özelliği ise eğimli olan (ağaçta yaşamaya daha uygun) eski dönemlere ait parmak kemiklerine göre daha düz olmasıdır. IDEA’dan araştırıcı Manuel Domínguez-Rodrigo “Bu keşif, bu parmağa sahip olan türün %100 yer yaşamına adapte olmuş olduğunu göstermektedir.” demiştir.

Bu kemiğin modern insan parmak kemiklerine benzerliği yakın zaman önce yapılan insan elinin ilkelliği ile ilgili çalışmayla da örtüşmektedir. Domínguez-Rodrigo, “Eğer bu fosilden yola çıkarsak, insan elinin neredeyse 2 milyon yıldır hiç evrilmediğini söyleyebiliriz.” demiştir.

Düz parmak kemiklerinin evrilmesi, atalarımızın, diğer parmaklara karşı durumdaki ve daha uzun başparmağı ile birlikte nesneleri daha kolayca kavrayabilmelerini sağlamıştır.

Domínguez-Rodrigo, insan ellerinin nasıl evrildiğinin gizemini çözmek için ekibinin aynı bireye ait daha fazla el kemiğine ya da iki milyon yıldan daha önceki dönemlerde yaşamış öncül insanların kemiklerine ihtiyaç duyacaklarını ve bu şekilde kemiklerin ne zaman eğimli yapısının değişmeye başladığını anlayabileceklerini söylemektedir.

Kaynak: iflscience

Leave a Reply