Etiyopya’da yeni bir Hominin türü keşfedildi!

Araştırmacılar Kuzey Etiyopya’da buldukları çene ve diş fosillerinin, Lucy’nin türü olan Australopithecus afarensis ile aynı zamanlarda yaşayan başka bir türe ait olduklarını söylüyorlar. Australopithecus deyiremeda diye adlandırılan bu türün kalıntıları Lucy’nin ve başka A.afarensis’lerin de bulunduğu Hadar yerleşkesinin 35km yakınında bulundu. 3.3 – 3.5 milyon yıl öncesine tarihlenen kalıntılar 3 – 3.7 Milyon yıl arasına tarihlenen A.Afarensis ile aynı zaman aralığında kesişmekteler. Hatta Lucy bu türün bireyleri ile karşılaşmış bile olabilir.

Bulgular Doğu Afrikada 3 milyon yıl kadar önce birkaç farkı Hominin takımının (insanlara şempanzelerden çok daha yakın akrabalar) gezindiğini söylemekte. Üçüncü bir tür olan Kenyanthropus platyops da aynı zaman diliminde Kenya’nın olduğu bölgede yaşamaktaydı. Ekibiyle birlikte bulgularını Nature dergisinde yayınlayan Ohio’daki Cleveland Doğa Tarihi Müzesi’nden paleoantropolog Yohannes Haille-Selassie “Hangi grubun bizim cinsimiz olan Homo’yu ortaya çıkardığı sorusu doğuyor. İşte bu 64 milyon dolarlık soru olur.” (1940’larda CBS radyosundaki ünlü soru yarışmasında ödül 64$’dı. Cümle günümüzde “64 milyon dolarlık soru” olarak kullanılmakta.)

Farklı olanı bul

Araştırmacılar, 2011’in Mart ayında kuzey Etiyopya’nın kurak bir bölgesi olan Woranso-Mille’deki saha çalışması döneminin son günü olması gereken gün bir adet üst ve alt çene bulduklarında kalıntıların önemini farkedememişlerdi. “bu bizi saha çalışmamız için ayırdığımız süreyi uzatmaya itti.” diye söylüyor Haille-Selassie.

Hadar yerleşkesine bakıldığında, A.Afarensis’e ait yüzlerce fosil bulunuyor olması ve Lucy’nin de kısmen bütün bir halde bulunması, araştırmacıların bu kemiklerin de aynı türe ait olduğunu düşünmelerini sağlamıştı. Fakat daha dikkatli incelemeler sonucunda, civardaki Hominin’lere oranla alt çenenin daha kuvvetli ve dişlerin daha ufak olduğu farkedildi. Kemikler Turkana Gölü’nin yakınlarında bulunan düz yüzlü 3.5 milyon yıllık K.platyops kafatasıyla da uyumluluk göstermiyordu.

Haille-Selassie “Bildiğimiz bütün türlerden farklı bir tür olduğu konusunda ikna olduk” demekte . Düşüncelerini daha da sağlamlaştımak isteyen araştırmacılar umut ediyorlar ki A.deyiremada çene kemiklerini Woranso-Mile’de buldukları fakat henüz türü belirlenemeyen ayak fosilleri ile ilişkilendirilebilir. (bu ayak fosilleri ağaçlar üzerinde Lucy’den çok daha fazla zaman geçiren fakat henüz bilinmeyen bir türe ait) Böylece bunun yeni bir tür olduğunu söylemek için dair daha güçlü kanıtımız olur demekteler.

 

Soylarından gelenler 1 milyon yıl kadar sonra ayrılmaya başladıkları için 3.5 milyon yıl önce Doğu Afrikada birkaç Hominin takımının aynı zamanda yaşamasının çok şaşırtıcı olmadığını söylüyor Haille-Selassie.

Nature’de yayınlanan çalışmayla ilgili haberlerde görüşlerini belirten College London Üniversitesi’nden palaeontolog Fred Spoor bu iki türün yan yana yaşamış olabileceklerini; çünkü yiyecek, barınak ve yaşam alanı için doğrudan mücadele içinde olmayabileceklerini söylemekte. Farklı çene yapıları A.deyirmeda ve A.afarensis’in dişlerini farklı yiyecekler için kullandıklarına işaret olabilir. Fakat eldeki kanıtların azlığından dolayı Spoor bu iki tür arasındaki ilişkiyle ilgili ciddi sonuçlara varmakta aceleci davranılmamasını; bu iki türün Awash nehrinin kenarında durup, tokalaşıp “naber ne yapıyorsun burada?” dediklerini düşünmeye başlamamızın hata olacağını söylüyor.

Kaynak

http://www.nature.com/news/new-species-of-early-human-discovered-near-fossil-of-lucy-1.17644

Leave a Reply