Evcilleştirme Atlara Genetik Yarar Sağlamadı

İnsan kaynaklı yapay seçilim, daha zararlı at DNA’sı çeşitlerinin oluşmasına neden oldu.

Antik Equine (atların ait olduğu taksonomik cins) DNA’ları üzerine yapılan bir çalışma, atların insanın dostu olabilme sürecinde genetik bir bedel ödediğini ortaya koydu. Araştırıcılar, günümüz evcil atlarının, antik vahşi at türlerine göre, daha zararlı genetik çeşitliliğe sahip olduğunu buldular.

Evcilleştirilmiş atların, doğal yaşam alanında yaşayan evrimsel akrabaları bulunmamaktadır, bu yüzden Kopenhag Üniversitesi’nden Ludovic Orlando ve meslektaşları, Krasnoyarsk, Rusya’daki kazılarda bulunan 16 bin yılık ve 43 bin yıllık iki at iskeletinin genomlarını diziledi. Bu antik atlar, evcilleştirme sürecinden çok önce yaşamışlardı. Fakat bu atlar, günümüz evcil atlarının direkt atası değillerdir. Equine cinsinin evrim ağacı bir çizgi şeklinde değil, dallanmış bir şekildedir. Yabani atlar ile evcil atlar ayrılmış grupların üyeleridir.

Orlando ve meslektaşları, PNAS adlı akademik dergide yaptıkları araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Günümüz evcil atlarıyla, antik atları karşılaştıran araştırıcılar, onların “zaferler kazanan safkanlar” olmasına yarayan özelliklerin bazılarının on binlerce yıldır genomlarında olduğunu gösterdiler.

Genel olarak, evcil atların antik atlara göre daha zarara açık bir genetik yapılarının olduğu ortaya çıkmıştır. Azaştırıcılar, zararlı olan DNA yapısının, sadece iç evlenme nedeniyle olmadığını, evcilleştirmenin sonucu olduğunu saptamışlardır. İnsanlar, doğal seçilimin önüne geçip, istedikleri özelliklere göre hayvanları çiftleştirerek, istemsiz de olsa zararlı genleri seçmişlerdir.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/domestication-did-horses-no-genetic-favors

Leave a Reply