Fosil ya da inorganik yapı? Bilim insanları erken hayatın sırlarını çözüyorlar

Bir uluslararası araştırma ekibi, inorganik kimyasalların, Dünya üzerindeki ilkel hayatı taklit eden karmaşık yapılara kendini organize edebildiğini keşfetti.

Florida Devlet Üniversitesi Kimya Profesörü olan Oliver Steinbock ve Granada’daki Consejo Superior de Investigaciones Científicas (İspanya Araştırma Konseyi) Profesörü Juan Manuel Garcia-Ruiz, Science Advances’de gezegenin ilk aşamalarında fosil benzeri nesnelerin doğal kaynak suyunda bol miktarda bulunduğunu gösteren bir makale yayımladılar. Fakat bu maddeler basit kimyasal reaksiyonlardan kaynaklanan inorganik maddelerdi.

Bu durum, Dünya’da bulunan rokettube en eski mikro fosillerin tanımlanmasını zorlaştırıyor ve diğer gezegenlerdeki ve aylardaki yaşam arayışını yeniden tanımlıyor.

Garcia-Ruiz, inorganik mikro yapıların hem morfolojilerinin hem de kimyasal bileşimlerinin eski yaşam izlerinden ayırt edilemeyeceğini söylüyor. Bilim adamları, geçmişteki laboratuvar çalışmalarında bunun ipuçlarını görmüşlerdi ancak şimdilerde Steinbock ve Garcia-Ruiz’in araştırması sayesinde, bu durumun doğada da olduğu ortaya çıktı.

Bu işi yapmak için bilim adamlarından oluşan bir ekip, Kuzey Kaliforniya’daki Ney Springs’den çıkan aşırı karbonlu su formunu toplayıp incelediler. Günümüzde suyun bu formu dünya çapında yalnızca birkaç noktada bulunur ancak bu sular Dünya’nın varlığının ilk aşamalarında çok yaygındılar.

Buna ek olarak her yerde bulunan kalsiyum veya baryum tuzundan oluşan bu kimyasal su, sarmallar ve ilkel organizmaların şeklini hatırlatan solucan benzeri nesneler gibi küçük yapılar üretir. Bu su aynı zamanda deniz kabuklarının parlak sedefli yapısına benzer karmaşık mineral yapıları üretir. Gerçek fosiller ile bu inorganik yapılar arasındaki benzerlikler görünüşlerinin ötesinde kimyasal yapılarına kadar uzanıyor. Bu yeni gelişme, Dünya’daki erken hayat bulgularını inceleyen bilim adamları için daha karmaşık hale gelecektir.

Steinbock Bulgularımız, basit biyolojik şekillerin ve karmaşık inorganik yapıların alışılmadık bir şekilde birbirlerine benzediğini ortaya koyuyor ve Dünya üzerindeki en eski mikro fosiller ile diğer gezegenlerdeki yaşamın anlaşılmasını daha da zorlaştırıyor. Bu çok büyüleyici. Eğer Mars’a gidersem fosili nasıl ayırt edeceğim? Kendimi bir zamanlar hayatta olduğuma nasıl inandıracağım?  Gelecekte bilim adamları, hayat gibi görünen her şeyin hayat olup olmadığına karar vermek için çok daha dikkatli davranmalılar.dedi.

Kaynak: sciencedaily