Gaz çıkarmanın sağlığımıza 5 faydası

Her şeyden önce belirtmeliyiz ki, gaz çıkarmak tamamiyle doğal bir vücut fonksiyonudur.

Gaz çıkarmak, bir gereklilik ve sindirimin normal bir parçasıdır. Mideniz ve bağırsaklarınız besinleri, besin ögelerini elde etmek için parçalar ve ortaya kaçınılmaz bir şekilde yan ürün olarak belirli miktarda gaz çıkar.

Kesinlikle dünyadaki herkes, sağlıklı bir sindirim için bunu yapar, gaz çıkarmamak, çıkarmaktan daha tehlikeli olabilir.

1 – Şişkinliği azaltır.

Eğer çok miktarda yediğiniz yemekten sonra şişkin hissediyorsanız, bunun sebebi dışarı atılamamış gazınız olabilir.

Çoğu insan için, şişkinlik, vücudun yemek sonrası şişmesi veya geçici kilo alma sebebiyle oluşur ve bu tehlikeli değildir, sadece yeni aldığınız kotların biraz sıkmasına neden olur.

Ama bazı durumlarda, buna suyun hücrelerde bir nedenle tutulması sebebiyle olur ve bu aşırı tokluk ve rahatsızlık hissine sebep olur.

Bahsettiğimiz neden, aslında dışarı atılmayı bekleyen gazdır. Gazı dışarı atmak bu tür hislerden ve şişkinlikten kurtulmayı sağlayacaktır.

2 – Kalın bağırsağınızın sağlığı için yararlıdır.

Annenizin, çocukken “tutma” dediğini hatırlarsınız.

Bu genel bilinçlilik ciddiye alınmalı, herhangi bir şeyi gerektiğinden uzun tutmak sağlığımız için hiç de iyi değil.

Utanç verici olduğu düşünülen gaz çıkarma sesinin duyulması asıl probleminiz olmayabilir. Eğer sindiriminizle ilgili başka bir probleminiz varsa gazınızı tutmak kalın bağırsağınıza oldukça zararlı olabilir.

3 – Oldukça etkin bir erken uyarı sistemi

Gaz çıkarmak, kaçamayacağınız doğal bir vücut fonksiyonu.

Gazı çıkarma sonrasında aldığınız ve hoşunuza gitmeyen aşırı kokular, gaz çıkarma oranının artışı veya tuhaf gaz sancıları, size en hafif laktoz intoleransından en ağır kalın bağırsak kanserine kadar geniş bir yelpazede uyarılar verecektir.

Bu tür değişimler hissettiğinizde sinyal olarak algılamalı ve doktora görünmelisiniz.

4 – Sağlıklı ve mutlu bağırsak bakterilerinin göstergesidir.

Tamam, bu biraz hoş olmayabilir, fakat sağlıklı insanlar daha sık gaz çıkarır.

Diğer bir deyişle, ortalama olarak daha sağlıklı bir birey olmanın bedeli belki de daha kokulu bir sindirim sistemine sahip olmaktır.

Bunun sebebi ise yediğimiz yemeklerin sizin mikrobiyomunuzu beslemesi ve onları daha iyi bir sindirim için cesaretlendirmesidir.

Yapraklı yeşillikler bağırsak bakterilerinizi daha iyi besler ve bu da daha iyi bir sindirim demektir, ayrıca daha fazla gaza da işaret eder.

5 – Büyük bir rahatlama hissi verir.

Kabullenelim ki, uzun süre tutmak zorunda kaldıktan sonra gazınızı dışarı salmanız kadar iyi bir his yoktur.

Tabii ki, gaz çıkarma hareketi yanlış kişiye yakalandığınızda oldukça utanç verici de olabilir, ama o rahatlama hissi buna değecektir!

Kaynak: littlethings.com