Genetik Kitap Önerileri – 2

Genetik ya da kalıtım bilimi, biyolojinin organizmalardaki kalıtım ve çeşitliliği inceleyen bir dalı. Bu sayfada size bizden bir kaç genetik hakkında kitaplarının önerisini görebilirsiniz. İyi okumalar.
 [su_divider top=”no” style=”dashed” size=”1″]
Havva’nın Yedi Kızı
Bryan Skyes

Oxford Üniversitesi genetik profesörü Bryan Sykes, 1991 yılında Alplerde keşfedilen Buz Adam Ötzi’nin, şu anda İngiltere’nin güneyinde yaşamakta olan kızıl saçlı Marie’yle akraba olduğunu ispatlayana dek bu olasılık aklınıza gelmezdi herhalde. Sykes’ın keşfettiği ve bu kitapla bizlere aktardığı bilimsel macera sayesinde genetik atalarımızın nerede ve nasıl yaşadıklarını öğrenmemiz artık mümkün. Bryan Sykes, Avrupa’nın dört bir yanından topladığı örneklerde, yalnızca anneden çocuğa aktarılan ve nesiller boyunca değişmeden kalan mitokondriyal DNA adlı mucizevi geni araştırdı. Ve sonunda bunların toplam yedi gruba ait olduğunu saptadı; yerli Avrupalıların hepsi, şu anda nerede olurlarsa olsunlar, toplam yedi kadının soyundan geliyordu.

En yaşlısı 45 bin, en genci 10 bin yaşında olan Havva’nın yedi kızının öyküsünü okurken, bir yandan insan evrimini yepyeni bir mercek altında inceleyecek, bir yandan da kimlik duygularınızı yeniden sorgulayacaksınız.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız…

[su_divider top=”no” style=”dashed” size=”1″]

Hepimizin Kökeni Afrika
Steve Olson

Dünyaca tanınan bilim yazarı Steve Olson, dört kıta boyunca yapılan yolculukta, modern insanların kökenini ve atalarımızın geçmiş on beş bin yıl içinde bütün dünyada yaptıkları göçlerin izini sürmektedir. Olson, çok çeşitli kaynakları kullanarak, son genetik çalışmaları, dilbilimsel verileri ve arkeolojik bulguları da içeren, modern insanlar arasındaki hayret verici birliği ortaya çıkartırken; “Kökenimiz hakkındaki fikirlerimizin ne kadar saf olduğunu göstermektedir.” Olson, bunun yanı sıra tarıma geçiş, Amerika kıtasının iskânı, dilin kökeni, ırk kavramı üzerine de yeni bakış açıları sunmaktadır. Sürükleyici ve kolay anlaşılır bir hikâye olan Hepimizin Kökeni Afrika kendimiz ve diğerleriyle olan ilişkilerimiz hakkındaki düşüncelerimizi sonsuza dek değiştirecek…

Dikkate değer ve değerli… Olson, genetiği, bizlerin kim olduğunu ve buraya bir tür olarak nasıl vardığımızı gösteren, çağa uygun ortak görüşü yansıtan takdire şayan bir iş çıkarmıştır.

Science

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız…

[su_divider top=”no” style=”dashed” size=”1″]

Genlerin Bilgeliği
Christopher Wills

Konuya ilgi duyan herkesin kolayca anlayabileceği bir
dil ve açıklıkla yazılmış olan bu keyifli popüler bilim
kitabı, süper genler gibi moleküler biyolojideki öbür
parlak buluşlarla Darwin’in evrim teorisini aydınlatmaktadır.Evrimin akışını yüzyıllardır
yapageldiğimiz gibi bitkilerin ve hayvanların
çoğalmasıyla değil de doğrudan genlerin
yönlendirmeleriyle kıvramak insanlığın yeni fakat soluk kesici bir adımıdır.”Genlerin Bilgeliği” bilimin karşısında önyargıların ve yanlışların nasıl çürüdüğünün en yalın, her düzeyden okuyucunun anlayabileceği bir sunumdur.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız…

[su_divider top=”no” style=”dashed” size=”1″]

Yaşamın Şifresi : İnsan Genom Projesi
Begüm Akman – Taner Tuncer

 

“İnsan Genom Projesi” son yıllarda büyük bir hızla gelişen moleküler biyoloji ve genetik konularında yapılan en önemli araştırmalardan biri olup, bu kitapta ortaya çıkan birçok yeni kavramın yanı sıra genom projesinin kısa tarihçesi, genomun nasıl dizilendiği, elde edilen bilginin kullanılabileceği alanlar ve doğabilecek etik, yasal ve sosyal sorunlar okurun beğenisine yalın bir dille sunulmuştur.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.

 

[su_divider top=”no” style=”dashed” size=”1″]

Genler ve Genom
Ernst Peter Fischer

İçindekiler:

İkili Sarmal
Genetik Kod
Genler
Gen Haritaları
Gen Regülasyonu
Sekanslama ve Sekanslar
Gen Teknolojisi
İnsan Genımu Projesi
Yeni Genetik
Genetik Özdeşlik
Genler ve Hastalıklar

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.

[su_divider top=”no” style=”dashed” size=”1″]

Gen Çeviktir
Matt Ridley
Genlerle ilgili son keşiflere dayanan başarılı bilim yazarı Matt Ridley, insan davranışlarının kökenine eğildiği bu özenli kitabında dikkatini doğa-yetiştirme tartışmasına çeviriyor.
Doğa ve yetiştirme partizanları arasındaki yüzyıl savaşını naklediyor Ridley, böylelikle insanoğlu dediğimiz çelişkilerle yoğrulmuş bu varlığın aynı anda nasıl hem özgür irade sahibi hem de içgüdüler ile kültürün etkisi altında olduğunu açıklıyor. İnsan genomunun şifresinin çözülmesiyle artık biliyoruz ki genler beynin yapısını kabaca belirlemekle kalmıyor, ayrıca deneyimlere yanıt verebiliyor, sosyal tepkiler meydana getirebiliyor, hatta bellek oluşturabiliyorlar. Genler, iradenin hem sonucu hem de sebebidir.

“Ridley bilim yazarı olarak çok yetenekli. En zorlu tartışmaları zekice benzetmelerle aydınlatmasını biliyor.”
-New York Times
“Ridley’in değindiği mesele için duyduğu heyecan okuyucuya bulaşıyor… Gösterişli, esprili, mizah anlayışına sahip bir tarzla yazıyor. Karışık meseleleri sıradan okuyucuya rahatlıkla anlatıyor.”
-Los Angeles Times
“Kitap, kavrayış gücüyle, bilgelikle, şık bir tarzla yazılmış… Bizi biz yapan şeyin ne olduğuyla ilgili son keşifleri açık bir dille anlatıyor, konu ne olmak istediğimiz şeye gelince de bu keşifleri nasıl değerlendirmemiz gerektiğini söylüyor bize.”
-Steven Pinker

MATT RIDLEY, 7 Şubat 1958 doğumlu. Doktorasını zooloji dalında Oxford Üniversitesi’nde yaptı. Kitapları altı farklı edebiyat ödülüne aday gösterilmiştir. Kendisi hem bir bilim insanı, hem gazeteci, hem de köşe yazarıdır. Aynı zamanda İngiltere, Newcastle’daki International Centre for Life (Uluslararası Hayat Merkezi) kurumunun başkanlığını yürütmektedir. New York’ta, Cold Spring Harbor Laboratuvarlarında misafir profesörlük de yapmaktadır. Yazdığı popüler bilim kitapları çok sayıda dile çevrilmiştir. Ridley’in diğer eserleri şunlardır: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994), The Origins of Virtue: Human Instincts and the Evolution of Cooperation (1997), Genom. Bir Türün Yirmi Üç Bölümlük Otobiyografisi (Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi 2007), Francis Crick: Discoverer of the Genetic Code (2006).

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.

[su_divider top=”no” style=”dashed” size=”1″]

Leave a Reply