Göbeklitepe’deki Oymalar Dünya’ya Göktaşının Çarptığını mı Gösteriyor?

Göbeklitepe’deki Oymalar Dünya’ya Göktaşının Çarptığını mı Gösteriyor?

Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanı olan Göbeklitepe’de elen geçirilen oyulmuş taşlardaki antik semboller, 13.000 yıl öncesinde küçük bir buzul çağına neden olan kuyruklu yıldız çarpmasının hikayesini anlatıyor olabilir. Akbaba Taşı olarak bilinen bir sütun üzerinde yapılan oymalara ait kanıtlar, M.Ö. 11.000 yıllarında bir kuyruklu yıldız kümesinin Dünya’ya çarptığını gösteriyor. Oymalardaki kafasız bir insan imgesinin, insanın felaketleri ve büyük çaplı ölümleri simgelediği düşünülmektedir.

Türkiye’nin güneyindeki Göbeklitepe’de bulunan uzmanlar, burada eski bir gözlemevi olabileceğini düşünüyorlar. Bilgisayar yazılımları, astronomik semboller olarak yorumlanan hayvan oymalarının yıldız desenleriyle eşleştirdi. Bu muhtemel minik buzul çağının Grönland Buzulunun etkisiyle ilgili kanıtlarla kabaca aynı zamanlara denk gelmektedir. Bu felaket 1000 yıldan uzun bir soğuk iklim koşuluna yol açtı ve muhtemelen güneş sistemindeki dev bir kuyruklu yıldızın dünyaya çarpmasından kaynaklanıyor.

Tarihteki en kötü gün

Edinburgh Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden baş araştırmacı Martin Sweatman şöyle diyor “Görülüyor ki Göbekli Tepe, diğer şeylerin yanı sıra gece gökyüzünü izlemek içinde bir gözlemevi işlevi görüyordu.”

“Sütunlardan biri, muhtemelen Buz Çağı’nın bitiminden bu yana yaşanan en kötü gün olan bu yıkıcı olaya bir anıt olarak hizmet etmiş görünüyor”

Oymalar, Göbeklitepe halkı için bin yıl boyunca önemli kaldığını ve o civar insanları için uzun süreli bir etkiye sahip olduğunu gösterdiğini belirtiyor bilin insanları. Sütun sembollerden bazıları, Dünya’nın dönme eksenindeki uzun vadeli değişimlerin, erken astronomlar tarafından erken bir yazı biçimi olarak kullanıldığını gösteriyor.

Kaynak

Makalenin orijinal kaynağı: Mediterranean Archaeology and Archaeometry, DOI: 10.5281/zenodo.400780