Güney Afrika’nın Sibudu Mağarası’nda Orta Taş Devri sivri uçlu taş aletlerin ilk kanıtları bulundu

Belçika’nın Liège Üniversitesi’nden Veerle Rots’un ve arkadaşları tarafından yapılan ve açık erişim dergisi PLOS ONE’da yayınlanan bir araştırmaya göre, Güney Afrika Orta Taş Devrinde taş kesme teknolojisindeki yenilikler erken sivri uçlu taş aletlerin yeniden canlandırılmasını sağladı.

Güney Afrika Orta Taş Devri (MSA) avcı toplayıcılarının sivri uçlu taş aletleri yaratmak için ısı ve basınç kullanarak yeni manipülatif teknikler getiren önemli bir teknolojik ilerleme dönemi olarak düşünülür. Ancak bu gelişmenin yeri ve zamanlaması büyük bir tartışma konusu oldu.

Bu çalışmanın yazarları, Sibudu Mağarası sahasında kazılan 25 noktada bulunan taş alet parçalarını inceleyerek, teknolojik ve işlevsel farklılıklarını analiz edip deneyimli bir taşçı tarafından bu amaçla üretilen referans numuneleriyle karşılaştırarak incelemelerde bulundu.

Bu harita (solda) Güney Afrika sahilinde bir il olan KwaZulu-Natal’daki Sibudu Mağarası’nı göstermektedir. Fotoğraf (sağda) kazı alanını göstermektedir [Rots ve ark., PLOS ONE 2017]
Etkiyle ilişkili kırıkların incelenmesi ve uçların dağılımı, bu uçların sivri uçlu taş aletler oluşturmak için kulplara bağlanmış olabileceğini ve bu aletlerin, büyük olasılıkla esnek bir mızrak atıcı veya yay ile dışarıya atıldığını göstermektedir.

Daha ileri araştırmalar, taş kesme tekniklerinin zaman çizelgesini ve gelişimini teyit etmede yardımcı olsa da, Sibudu Mağarası yeni saha verileri, Orta Paleolitik sırasında baskı yoluyla yongalama yönteminin 77.000 yıl öncesinde uygulandığına dair kanıtları, daha eski bir tarihe öteleyebilir. Yazarlar, bu bulguların Güney Afrika’daki Orta Paleolitik insanları tarafından benimsenen teknik yeniliklerin çeşitliliğini vurguladığını belirtmekteler.

Kaynak: archaeologynewsnetwork
Yayınlanan makale: journals.plos.org
Çeviren: Bünyamin TAN