Haftanın en çok okunanları (13-19 Nisan 2015)

Sitemizde paylaşılan, 13 – 19 Nisan 2015 haftasının en çok okunan yazıları:

dentalcalculDiştaşı analizleri Üst Paleolitik insanlarının mantar yediğini gösteriyor

18,000 ila 12,000 yılları öncesindeki Avrupa’daki Üst Paleolitik Dönem Magdalenian Evresi sürecinde, insanların beslenme alışkanlıkları çok az bilinmektedir. Bunun özellikle nedeni,  bitki kaynaklı besinler gibi besin kaynaklarının çok az iz bırakması nedeniyle takip edilememesidir. Bilim insanları, Cantabria, İspanya’daki El Miron Mağarasında bireylerin diş taşı analizlerinden bu dönemdeki beslenme biçimlerini tespit ettiler. Araştırıcılar, Üst Paleolitik Dönem’de yaşamış olan bireylerin diğer besin kaynaklarının yanı sıra, bitkisel besinler ve mantarlarla beslendiğini bulmuşlardır.

Okumak için..

İnsan Göz Renklerinin Evrimi

Gözlerin rengini kontrol eden genler de ten rengini oluşturan genlerle yakından ilişkilidir. Öncül insanların, koyu ten tenkli, neredeyse siyah gözlü ve koyu renk kıllara ve saçlara (göz ve ten renginin oluşumunu sağlayan genlerle yakından ilişkili) sahip oldukları düşünülmektedir. Kahverengi göz rengi, en baskın göz rengi olsa da, dünya çapında insan topluluklarında farklı göz renkleri gözlenmektedir. Peki bu kadar göz rengi nereden geldi?

Okumak için..

Neden İki Ayak Üzerinde Yürürüz?

İnsanlar tuhaftır. Memeliyiz, fakat vücut kıllarımız çok az. Primatız, fakat çoğu primatın aksine ağaçlarda genellikle pek de rahat sayılmayız. Diğer hayvanlar gibi, beyinlerimiz enerji açısından gelişmesi ve çalışması pahalı bir organ, fakat diğer hayvanların aksine, beynimiz vücut boyutlarımızı baz alırsak beklenenden altı kat daha büyük bir boyuta evrilmiştir. Ve belki de en tuhafı, insanlar kendi dünyalarında normalden uzun arka ayakları üzerinde yön bulmaktadırlar.

Okumak için..

catallergic_nationalgeographic_970152.adapt.1190.1Köpeğinizin ya da Kedinizin Size Alerjisi Olabilir mi?

Veterinerlere göre, ev hayvanlarının bir çoğunun bizi berbat hale getirebilen, bir çok alerjiye sahiplerdir, buna polenler de dahil.

Sıcak havaların, uzun günlerin geri dönüşü ile birlikte bahar geldi, beraberinde ise pek hoş karşılanmayan bir misafirle: alerjiler.Washington Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Raelynn Farnsworth, “Nadir de olsa köpekler, kedilere veya insanlara alerjik olabiliyor. Bu üç canlı ayrı ayrı birbirlerine alerjik olabiliyor.” demiştir.

Okumak için..

Dünyanın En Eski Taş Aletleri Kenya’da Keşfedildi

Kaliforniya, San Francisco’da, araştırıcılar bir buluşmada, öncül insanlar tarafından yapılan en eski aletleri bulduklarını duyurdu. Bu taş aletler 3.3 milyon yıl öncesine tarihlendirilmişti. Bu en eski olarak tarihlendirilen aletler 700.000 yıl daha eski ve bu da Homo genusunun tarih sahnesine çıkmasından bir kaç yüz bin yıl öncesinde, atalarımızın alet işçiliğine sahip olduklarını düşündürüyor.

Okumak için..

Neanderthallere ait farklı bir ritüel mi yoksa yamyamlık mı?

Marillac kazı alanında bulunan iki yetişkin ve bir çocuk fosil kalıntıları, Fransa’nın Poitou-Charentes bölgesindeki Neanderthallerin, yakın zamanda ölen arkadaşlarının kemiklerine vuruyor, onları kesiyor ve kırıyor olduklarını ortaya koydu. Bu işlemler, diğer Neanderthal kazı alanlarında da gözlendi, fakat bilim insanları hala bunu yemek için mi yoksa tören olarak mı yaptıklarını bilmiyorlar.

Okumak için..

İnsanın Beyninin Büyüklüğünü Açıklamaya Sadece Biraz DNA Yardım Ediyor

Bilim insanları, insan DNA’sı ve şempanze DNA’sı arasındaki farklılıkları incelerken, insan DNA’sında fare beynini büyük ölçüde büyütebilen bir bölge buldular.

Duke Üniversitesi Tıp Okulu Nörobiyoloğu Debra Silver, “İnsan beyninin nasıl geliştiğini kontrol eden daha başka kritik DNA bölgeleri olma olasılığı var.” diyor.

Okumak için..

Leave a Reply