Haftanın en çok okunanları (31 Mart – 5 Nisan 2015)

bb_littlefoot_main_free“Küçük Ayak”, Güney Afrikalı en erken hominidlerin yaşadığı zamanı geriye çekiyor

Yeni tarihlendirme, bu fosilin Lucy ile yakın zamanlarda yaşadığını göstermekte.Güney Afrika’da Lucy’in de içinde bulunduğu, Doğu Afrika’da yaşayan, Australopithecus afarensis türüne benzer bir türü olabilir.

Okumak için..

 

593213786_dd66d005ab_bNeden Erkeklerin Meme Uçları Var?

Özel sağlık durumları –hipofiz bezinde tümör oluşumu gibi- dışında erkekler genellikle, süt salgılamaya yarayan, yeterli seviyede prolaktin hormonlarından yoksunlardır ve süt üretemezler. Madem çocuklarının beslenmesine yardımcı olabilecek şekilde süt üretemiyorlar, o zaman neden meme uçları var? Cevap embriyonik dönemde cinsiyetlerin belirlenme zamanından geliyor.

Okumak için..

10 adımda Şempanze-İnsan karşılaştırması

Şempanzeler, bizim yaşayan en yakın kuzenlerimizdir. Onlar hakkında bir çok şey yakın zamanda keşfedilmiştir. Abartılı anlatılar ve sanatsal alanda kullanılan kurgular sebebiyle, yanlış bilinen bir çok konu bulunmakta. Çoğu insanın bilmediği, benzerlik ve farklılıklara sahibiz. En yakın kuzenlerimizi tanıyarak, kendimizi daha iyi anlamamız mümkün.

Okumak için..

divje-babe-fluteNeanderthal “kemik flütü”,aslında sırtlanların kemirdiği yavru ayı kemiği olabilir

Bilim insanları, en erken müzik enstrümanı olarak bilinen Neanderthal “kemik flütü”nün, aslında, sırtlanların yavru ayıların kemiklerini kemirmesi sonucu oluşmuş olabileceğini söylemekteler.

Okumak için..

İnsan Evrimi Konusunda Yeni Tartışma

Şimdiye kadar,  Homo genusu (içinde bulunduğumuz biyolojik cins) konusundaki en çok kabul gören teoriler, küçük boyutlu öncül insanların, daha uzun, ağır ve uzun bacaklı olma yönünde evrildikleriyle ilgiliydi. Bu süreç, Homo erectus’un, Afrika’dan çıkıp Avrasya’da koloniler oluşturmasıyla sonuçlanmaktaydı.

Okumak için..

Leave a Reply