Hobbit tür “Homo floresiensis”’in atası Afrika’dan çıkan ilk tür olabilir

Gizemli türlerden biri olan Homo floresiensis (hobbit olarakta biliniyor) tekrar gündeme geldi. Yeni araştırmalar, bu küçük hominin, Afrika’nın dışında bulunan ve bilinmeyen bir atadan evrimleştiğini söylüyor.

Soyu tükenmiş türlerin kalıntıları ilk kez on yıl önce Endonezya’daki Flores adasında keşfedildi, ancak nereden geldikleri konusundaki tartışmaları oldukça fazladır. Hakim olan fikir H. floresiensis’in bir zamanlar Asya’yı işgal eden nesli tükenmiş bir insan türü olan Homo erectus’un soyundan geldiğidir. Muhalifler ise, Homo erectus’un atalarının yaklaşık 1.8 milyon yıl önce Afrika’dan ayrılan ilk insan olduğuna inanıyorlar. Teoriye göre, iri gövdeli grup üyelerinin Flores’a ulaştıktan sonra, az miktarda ada kaynakları nedeniyle sadece 1 metre boyutlarına kadar küçüldüğünü iddia ediyor. Başka bir ihtimal, hobbitlerin kendi türümüzün kısa üyelerinden biri olmasıdır yani Homo sapiens’in… Açığa çıkan bir kafatasının minyatür boyutu Down sendromu sonucu da olabilir.

Yeni ve kapsamlı analizler, hobbitlerin aslında Afrika’da 1 milyon yıl önce yaşayan gizemli bir atadan geldiğini gösteriyor. Bu ataya ait bazı üyeler Afrika’da kalarak Homo habilis’e dönüştüler. Diğerleri ise yaklaşık 2 milyon önce, Homo erectus’un yaptığı gibi, Afrika’dan ayrıldı ve en az 700.000 yıl önce Flora adasına geldiler.

Araştırmanın yazarlarından biri olan Avustralya Ulusal Üniversitesi üyesi Colin Groves, “Bu atanın güney ve güney doğu Asya’ya yayılması nihayet Flores üzerine yayılmasıyla H. floresiensis haline gelecekti” diyor. Hobbitlerin soyunun belirlenmesi, kafatası, çene, diş, kol, bacak ve omuz kemiklerinin diğer Homo türleriyleve daha ilksel atalarla karşılaştırılması sonucu gerçekleşti. Daha eski çalışmalarda sadece kafatası ve çene özelliklerine odaklanmıştı.

Homo floresiensis’in Homo habilis’le H. erectus’a veya H. sapiens’e kıyasla daha çok yakından ilişkili olduklarını bulmuşlardır ve Homo habilis’le ortak bir atayı paylaştıklarını ileri sürmüşlerdir. Groves, Homo erectus ve Homo sapiens gibi daha büyük, daha karmaşık bir insan türü olarak daha ortaya çıkmış, ancak Homo floresiensis’in ataları Asya’da öldüklerini düşünüyor. H. floresiensis, muhtemelen yalnızlığı yüzünden Flores adasında yapabileceklerine sıkı sıkıya sarılmıştır. Homo erectus’un şimdiye kadar adada olduklarına dair bir kanıt yoktur.

Sonunda H. floresiensis’e ne oldu? Tür, H. sapiens’in 60.000 yıl önce Afrika’yı terk etmesinden ve Asya’ya gelmesinin ardından yok oldular. İki tür arasındaki çatışmanın gizemli ada hobitlerinin yok olmasına neden olmuş olması olasıdır.