Homo heidelbergensis ’in Gelişmiş Alet ve Silah Kullanımı

Homo heidelbergensis ’in Gelişmiş Alet ve Silah Kullanımı

Tübingen Üniversitesi Seckenberg İnsan Evrim ve Paleo Ortam Merkezi ekibinden Nicholas Conard, Jordi Serangeli ve Christopher Miller’a göre 300.000 yıl önce Schöningen’de yaşayan homininler, modern insana düşündüğümüzden çok daha fazla benziyor.

Ekip, Schöningen kazısına dayanarak Homo heidelbergensis’in sosyal gruplar içinde yaşadıklarını, grup halinde koordine olarak avlandıklarını, geçmiş, gelecek ve yaşadıkları zamanla ilgili birbirleriyle iletişim kurduklarını belirtiyor.

İyi muhafaza edilmiş paleolitik ahşap, kemik ve taş aletlerden oluşan Schöningen buluntuları arasında keskin dişli bir kaplanın pazı kemiğinden yapılmış eşsiz bir çekiç göze çarpıyor. Bu yerleşim yerindeki çalışmaları sonucunda büyük hayvanların avlanmasına ve doğranmasına ilişkin önemli ipuçlarına da rastlayan ekip maalesef Homo Heidelbergensis’in ateş kullanımındaki ustalığına ilişkin ikna edici bir kanıt bulamadı. Miller basın açıklamasında “Schöningen buluntuları arkaik insanların Kuzey Avrupa’nın Buzul Çağı tabiatında ateş yakma ve kullanma kabiliyetinden yoksun olarak hayatta kalmayı başarmış olabileceğini gösteriyor.” dedi.

Journal of Human Evolution, Schöningen kazı çalışmalarına adadığı özel sayısında konuyu detaylı olarak ele alıyor.

Leave a Reply