Homo sapiens’in Güney Amerika Macerası

Homo sapiens’in Güney Amerika Macerası

İnsanlığın Güney Amerika’ya yayılması çok uzun zaman almıştır.  İnsanlar Güney Amerika’ya tıpkı yabani otlar gibi hızlıca yayıldılar. Yeni bir araştırmaya göre 14 bin ila 2 bin yılları arasına karbon yöntemi ile tarihlendirilen 1147 arkeolojik kazı alanı saydılar. 14 bin yıllık olan kazı alanın Güney Amerika’daki en eski yerleşim yeri olduğu düşünülüyor. Bu kazı alanları bilim insanlarınca haritalandığında Amerika’daki nerelerde yaşamın olduğu görülebilir.  Yerleşim yoğunluğu 13 bin ila 9 bin yılları arasında oldukça hızlı bir şekilde artmış.

İnsanlar veya gruplar kıtadaki boş yerlere doğru yayılmışlar. Bunun başlıca sebebi kaynakların yoğunluğu olabilir. İstilacı gibi kıtaya yayılan insanlar muhtemelen kaynakların tüketimini hızlıca yapmışlar ve kaynakları tüketmişlerdir. Sonunda insanlar bir doğal sınır buldular. Daha sonra yaklaşık 5 bin yıl önce insanlarda tekrar hızlı bir şekilde popülasyon artışı gözlemlendi ve nüfus artışı yaşandı.

Peki ne değişti? Bu insanların avcı-toplayıcı yaşam tarzını tarıma doğru yöneltti. Tarım ve sedanter (yerleşik) yaşam tarzı özellikle üremek için ve bebeklerin bakımları için daha fazla zaman ve kaynak sundu.

 

Kaynak: sciencemag.org