İlk Maltalılar Neandertaller Olabilir Mi?

Natural History Museum uzmanı, Ghar Dalam dişinin Neandertal özellikleri gösterdiğini söylüyor.

Malta’nın prehistoryası sadece 30.000 yıl uzatılabilmiştir.

Londra’daki Natural History Museum’dan uzmanların vardıkları sonuç, 1917’de Ghar Dalam’da keşfedilen bir dişin daha önceden adada Neandertallerin dolaştığını ispatlayabileceği teorisini gündeme getirdi.

Bu iddia yeni değil. 1920’lerde iki İngiliz antropolog tarafından öne sürülmüştü, fakat kırk yıllık süreçten sonra artık teoriye itimat kalmamıştı.

Emekli çocuk doktoru ve hırslı bir arkeoloji tutkunu olan Anton Mifsud “1964’ten bugüne kadar bir tarih kitabı yazan hiç kimse Malta’da herhangi bir Neandertalin asla bulunmadığını söyleyecek. Onlara göre, buraya gelen ilk insanlar yaklaşık 7.000 yıl önceki Sicilyalı çiftçilerdi” diyor.

Sunday Times of Malta gazetesine “Öyleyse bu Neandertallerin varlığını 30.000 yıl geriye götürür. Bu tam bir oyun değiştiricidir” açıklamasını yaptı. Dr. Mifsud son zamanlarda, 1917’de Ghar Dalam’daki kazı sırasında bulunan en az bir azı dişinin uluslararası uzmanlar tarafından tanıtılmasıyla belirlenen özelliklerin “özellikle Neandertal” özellikleri olduğuna inanmaktadır.

b65715946ead36fc0b79d48abc3a0ee4a5cbd5ed-1466288225-5765c861-360x251
1995’te ilk kez araştırmaya başladığında Anton Mifsud’ın avuç içindeki azı dişleri.

Belirgin basık alın ve çıkık kaş yapısı ile Neandertaller, 300.000 yıl öncesine kadar tarihlenen en yakın soyu tükenmiş insan akrabalarımızdırlar.

Bir süre önce yayımlanan Dossier Malta – Neanderthal başlıklı kitabında Dr. Mifsud, doğadaki şekillerin ve boyutların nicel analizi olan geometrik morfometrikler alanındaki dünya liderleri tarafından kabul edilen, aynı prensipleri kullanarak bu dişlerin kronları üzerine yaptığı çalışmayı ortaya koymuştur.

Azı dişlerinin oluklarının ve kenarlarının incelenmesiyle, dişlerin yüzeyinde bir tür ‘dişsel parmakizi’nin oluştuğu belirli bir tepe noktasını içeren özellikler keşfetti. Uzmanlara göre bu ‘tartışmasız’ Neandertaldi.

Dr. Mifsud bununla yetinmedi. Londra’daki Natural History Museum’dan uzmanların da olduğu çeşitli alanlarda dünyada lider olan kişilerle kısa zamanda irtibata geçti ve hepsi onun bulgularını doğruladı.

Aslında sadece kabul etmediler, aynı zamanda daha fazlasını öğrenmek istediler ve daha fazla araştırma yapmaya çalışarak boşa zamanı harcamadılar.

Londra’daki Natural History Museum uzmanlarının önde gelenlerinden biri olan Aida Gomez-Robles, Heritage Malta’ya gönderdiği dişlere erişim izni istediği mektubunda “Doktoram süresince geliştirdiğim ve üzerine çokça yayım yaptığım bir yaklaşım olan şekil analizinin nicel yöntemlerinin kullanılması yoluyla Neandertal dişlerini homo sapiens dişleriden ayırmada geniş bir deneyime sahibim” diyor.

“Bu deneyime dayanarak, Ghar Dalam’dan gelen dişlerden en az birinin gösterdiği tüm anatomik özellikler, Neandertal azı dişlerinin karakteristiği ve özelliğindedir diyebilirim; ki bu, azı dişinin ait olduğu bireyin Neandertal sınıflandırmasını çok güçlü bir şekilde desteklemektedir.”

Müzenin diğer iki uzmanı Shara Bailey ve Tim Compton da Dr. Mifsud’un bulgularını desteklemektedir.

Dr. Gomez-Robles’a göre araştırmadaki sonraki adım, antik DNA analizi olarak bilinen geçmişteki kayıp kuzenlerimiz hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkarmada harekete geçmesi olmalıdır.

Dr. Mifsud “Bu çok önemli. Uzun zamandır Neolitik dönem öncesinde, Malta adası üzerinde insan yaşamının hiçbir formunun bulunmadığı inancına sahiptik. Bu, daha çok keşfedilebilecek çok daha uzun bir hikayenin kilidini açmaktadır” diyor.

Haber: Ivan Martin

Kaynak: Times Of Malta

Çeviren: Bünyamin TAN