İnsan Boyutlarında Antik Penguen Fosilleri Bulundu

Bilim insanları 55 milyon yıllık fosilin insan boyutlarında bir penguen atası olabileceğini düşünüyor.

Bu fosilleşmiş canlıya ait kalıntılar, Yeni Zelanda’nın güneyindeki Hampden Plajında bulunmuştur. Araştırmacılar fosilin 220 kiloluk bir penguen türünün yaklaşık bir insan boyutunda olduğu inanıyorlar. Bu yeni keşfedilen türe yerel dilde canavar ve kuş anlamı gelen Kumimanu biceae ismi verildi.

Türün yaklaşık olarak 55 milyon yıl önce Paleosen döneminde yaşamış olduğu ve şimdiye kadar keşfedilen en eski penguen fosilleri arasında olduğu düşünülüyor.

Bilim insanları penguenin büyüklüğünün tortul kayaçlarda bulunan kanat ve bacak kemiklerinin fosilleşmiş kalıntılara dayandığını söylüyor. Araştırmacılar geçenlerde Nature dergisinde bulgularını yayınladılar. Ancak antik penguen kalıntıları ilk değil. Daha önce Yeni Zelanda’da 25 milyon yıllık ve Peru’da 30 milyon yıllık fosiller bulunmuştu.

Antik penguen türlerinin fosilleri modern akrabalarına göre daha uzun gagalıdır. Kumimanu penguenlerinde yüzgeçler vardı ve büyük olasılıkla günümüz penguenleri gibi dik oturmuşlardı. Bununla birlikte onlar bugün tanıdık beyaz veya siyah penguenlerden ziyade kahverengi tüylere sahiptir.

Bilim insanları, penguenlerin karabatak sularından geldiğini düşünüyorlar. Bu günümüzde de devam eden ve daha sonra gelişen ve yayan yayılan bir grup su kuşudur. Dinozorları ve deniz sürüngenlerini yok eden asteroid, karabatak ve penguenler gibi denizlerdeki kuşlarında yok olmasına porno neden oldu.

Antartika ve Yeni Zelanda o dönemde subtropikal iklim sergilendiğinden penguenler, köpek balıkları, kaplumbağalar ve diğer deniz kuşlarıyla aynı ortamı paylaşmıştır.

Bilim insanları Kumimanu’nun büyük deniz canlılarının ekosisteme girmesinden yaklaşık 20 milyon yıl önce soyu tükenmiş olduklarını belirtiyor. Bölgede bu penguenler diğer yırtıcı hayvanlara yem konumunda oldukları düşünülüyor.

 

Kaynak: news.nationalgeographic.com

Leave a Reply