İnsan Dişlerinin Anlattığı Hikaye

İnsan Dişlerinin Anlattığı Hikaye

Araştırmacılar insan evrimi ve Afrika dışına göçlerden, dünya genelinde 1 milyar insanı etkilemeye devam eden D vitamini eksikliğinin sessiz zararlarına kadar birçok olayın izini sürmeye yarayan güçlü bir alet yaratarak güneş ışığı eksikliğinden kaynaklanan diş kusurlarını saptamak için yeni bir yol geliştirdiler.

İnsanlığın güneşle olan yaşamsal ve hassas ilişkisinin öyküsü yüz binlerce yıldır dişlerimizin içinde saklıydı. Bu yeni method, diş minesi altındaki ip uçlarını kullanarak evrim ve göç ile ilgili büyük soru işaretlerini açıklığa kavuşturuyor.  

Kanada’nın Quebec Eyaleti ve Fransa’dan meslektaşlarıyla çalışan Mcmaster Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, Current Anthropology’de yayımlanan akedemik bildirideki metodun potansiyelini açığa çıkarıyorlar.

Kanada İnsan Hastalıkları Biyoarkeolojisi Araştırma Başkanı ve bildirinin baş yazarı McMaster antropoloğu Megan Brickley: “Bu oldukça heyecan verici çünkü artık nihayet erken insan popülasyonunun hareketleri ve durumları hakkında bize kesin cevaplar getirebilecek doğrulanmış bir kaynağımız var, buna ek olarak modern insan popülasyonu için D vitaminin önemi hakkında önemli bilgilere sahibiz.’’ diyor.

2016’da araştırmacılar, dişin büyük kısmını oluşturan dentin tabakasının ilk oluşumunda D vitamini eksikliğinin ve raşitizmin kalıcı izlerini tespit ettiler. Büyük ölçüde D vitamini eksikliği zamanlarında, yeni dentin tabakaları mineralize edilemez ve tıpkı ağaç halkaları gibi bilim insanlarının okuyabileceği mikroskobik izler bırakırlar.

Bu izler, ekvatoral Afrika’dan daha az ışıklı bölgelere göç eden ilk insanın adaptasyonunun hikayesini anlatabilir. Belki de daha fazla güneş ışığı metabolize etmeye yarayan renk pigmentlerindeki değişimi açıklar, yahut kapalı mekanlarda yaşamanın insan sağlığına nasıl sessizce zarar verdiğini.

Şimdiye kadar D vitamini eksikliğinin zaman içinde nasıl değiştiğini ölçmenin güvenilir bir yolu yoktu. Yazarların eski insanlardan modern insanlara ait diş örnekleriyle gösterdikleri gibi, bu metod bugün bir milyardan fazla insanı etkileyen diş sağlığının durumunu anlamak için oldukça değerli.

Kaynak: sciencedaily
Çeviren: Işılay Durmuş