İnsan erkek cinsel organı aslında oldukça büyük.

Beyler, boyu hakkında endişelenmeyi bırakabilirisiniz. Yakın kuzenlerimizle kıyaslandığında, insanların en uzun erkek cinsel organına sahip olduğunu görmekteyiz.

Sydney, Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nde üye profesör ve evrimsel biyolog Darren Curnoe’ye göre, erkek cinsel organı boyundaki çeşitlilik üremeyle ilgili evrimsel baskılara dayanıyor. Bu baskılar türden türe çeşitlilik gösteriyor.

Mesela şempanzeler. Erkek şempanzeler orta boyda organa ve çok fazla sperm üreten büyük hayalara sahip. Curneo, bu dişi şempanzelerin genelde birçok eşe sahip olması ve genelde rekabet eden erkeklerin arasında bir ‘sperm savaşı’ olması yüzünden, diyor.

Aksine, erkek goriller küçük bir organa ve küçük hayalara sahip olma eğilimindeler. Curnoe, bunun sebebinin baskın gümüşsırtlının haremindeki tüm dişilerle çiftleşme ayrıcalığı edinmesi olduğunu ekliyor. Şimdiye dek erkeklerin etkileyici bir paket geliştirmesi için böylesine evrimsel baskı hiç olmamıştı.

Biz Homo sapien’lere gelince, Curnoe nispeten büyük organımız ve “orta boy” hayalarımızı açıklamak için birkaç kuram öneriyor. Bir ihtimal iki ayak üzerinde dik olarak yürümenin erkek cinsel organını daha göze batar yapması ve dişilerin akıllarındaki boyutla eş seçebiliyor olmaları. Bir diğer ihtimal ise organın yürürken bizi serin tutmak için ısı yayan bir çeşit radyatör olarak işlev görmesi.

Araştırma devam ederken, erkeklerin güvensizliği de sürüyor. Curnoe buna çare bulmak için hayvanat bahçesine bir ziyaret öneriyor.

“200 kiloluk bir erkek gorilin, küçük bir cinsel organa sahip olduğu gerçeği, erkekliğini sorgulamasına hiç sebep olmadı.” demektedir.

Elbette, biz sadece insanız. Eğer diğer erkeklere kıyasla sizinkinin nasıl olduğunu bilmeniz gerekiyorsa, İngiliz araştırmacılar yakın zamanda ortalama erkek cinsel organının boyunun yumuşakken 3.61 inç (9,15 cm) ve sertken 5.16 inç (13,10 cm) olduğunu tespit etti.

Eğer hala cinsel organ kıskançlığı konusunda yalvarıyorsanız, New York’lu Jonah Falcon adında bir adamın cinsel organını 13.5 inç (34,2 cm) olarak ölçtürdüğünü bilmelisiniz.

Ama yine de takla atmak için sebep yok.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/2015/04/02/humans-large-penises_n_6992182.html

Leave a Reply