İnsan Gibi Yürümek

Yeni bulunan fosil, kuyruksuz iri maymunların (“ape”lerin), nasıl daha dik bir vücut planına sahip olduğuyla ilgili sorularda büyük bir artışa sebep oldu.

Onlarca yıldır, bilim insanları şempanze, goril, orangutan ve insanın daha dik postürünü (vücut duruş biçimi), kuyruksuz iri maymunlarla diğer primatların, evrimsel olarak ayrılmasında önemli bir nokta olarak tanımladılar. Ancak soruların merkezinde olan ise bu yapının evrimi – özellikle nasıl ve ne zaman bunun gerektiği – uzun zamandır cevaplanamamış bir sorudur.

Yüzyıldan fazla bir süredir, bu dik vücut planının sadece modern kuyruksuz iri maymunların öncül ataları döneminde, bir kere evrildiğine inanılmaktadır. Fakat yeni bulunan, Sivapithecus türüne ait kalça kemiği (coxa), bu inanca meydan okumaktadır.

15 cm uzunluğunda olan bu kemiğin analizi, Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dergisinde yayınlanan bir makaleyle, Harvard Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi’nde osteoloji ve paleoantropoloji sorumlusu olan Michéle Morgan ve meslaktaşları tarafından tasvir edildi.

Morgan, “Her zaman, eğer bir vücut parçası bulursak, bu yaşayan kuyruksuz iri maymunlarda da bulunan bir özelliği gösterecektir, diye düşünmüştük. Fakat bu tür bir şey bulmak bizim için bir sürpriz oldu.” demiştir.

Modern kuyruksuz iri maymunlar geniş ve büyük bir gövdeye sahipken, Sivapithecus’un daha dar ve diğer primatlara benzeyen bir üst vücudu bulunmaktadır, ama buna rağman yüz yapısı günümüz orangutanlarına benzerlik göstermektedir. Bu karışım, araştırıcıların primat evrim ağacını düzenleme konusunda düşünürken kafalarını kaşımalarına neden oldu. Aynı zamanda kuyruksuz iri maymunlara özgü olan vücut yapısının nasıl evrildiğine dair bir çok soruyu da beraberinde getirdi.

Morgan bu konuda “İnsan dahil, bugün yaşayan bütün kuyruksuz iri maymun türlerinin – şempanze, orangutan ve goril – , geniş üst vücuda sahip olduğu görülmektedir. Bu sebeple bu özelliğin ortak ata türlerden birinde evrilmiş olması gerekmektedir.” demiştir. Ayrıca “Biz başlangıçta, daha dar gövdeli Sivapithecus’un orangutana giden evrimsel çizgide olduğunu düşünmüştük, fakat bu durumda kuyruksuz iri maymun vücut yapısının birbirinden bağımsız şekilde iki kere evrilmiş olması gerekmektedir.” diye ekledi. Bu bulgunun bir çok soruyu beraberinde getirdiğini ve henüz cevaplara ulaşılamadığını belirtti.

Peabody Müzesi’nde Amerikan Tarihöncesi Araştırmaları Okulu’nda yönetici yardımcısı olan Flynn’e göre Sivapithecus, evrimin düz bir çizgi şeklinde değil, bir çok türü içeren bir mozaik şeklinde gerçekleştiği düşüncesini destekler nitelikte.

Flynn, “Biz çoğu zaman, bu tür fosilleri anlamak için kolay yolu seçiyoruz. Fakat bu canlıların, kendi zamanlarında – 10/12-15 milyon yıl öncesi – kendilerine ait gerçeklikleri bulunmaktadır.” demiştir. “Sivapithecus’un evrim ağacında tam olarak nereye ait olduğunu anlayabilmemiz için daha çok fosil bulmalı ve daha fazla çalışma yapmalıyız.” diye de eklemiştir.

Kaynak : news.harvard.edu