İnsanlar köpekleri düşünülenden on binlerce yıl önce evcilleştirmiş olabilirler

Antik bir kurt üzerinde yapılan genetik analizler, köpekleri evriminin ne kadar karmaşık olduğunu göstermekte.

Köpekler, insanların mutlu veya kızgın olup olmadıklarını anlayabilecek kadar yakınlardır. Fakat köpekler tam olarak ne kadar süredir, bu birlikteliği sürdürmektedirler. Daha önce düşünülen tarih 11 bin ila 16 bin yıl öncesinde evcilleştirmenin başladığı yönündeydi, ancak yeni yapılan genetik bir çalışma, insanların en yakın dostlarının kurtlardan 27 bin ila 40 bin yıl önce ayrılmış olabileceğine dair kanıtlar sunmaktadır.

İsveç Doğa Tarihi Müzesi’nden olan ve çalışmanın yazarlarından Love Dalen, “Köpekler, genel olarak inanılandan çok daha erken evcilleştirilmiş olabilirler.” demiştir.

Çalışmanın önde gelen yazarı Pontus Skoglund, Dalen ve meslektaşları, Current Biology adındaki akademik dergide yayınladıkları makalede, Sibirya’nın Taimyr Yarımadası’nda yaşamış olan erkek bir kurda ait DNA’nın dizilenmesi sonucu vardıkları sonuçları paylaştılar.

Genetik materyal, bölgede yapılan bir kazı sonucu elde edilen kaburga kemiğinin bir parçasından gelmektedir. Ekip ilk başta, bu örneğin modern mi yoksa antik bir kurda mı ait olduğu konusunda tereddüte sahipti. Fakat daha sonra, Taimyr 1 adı verilen bu iskelet üzerinde yapılan radyokarbon tarihlendirmesi sonucu, bu kurdun yaklaşık 35 bin yıl önce yaşadığı anlaşıldı.

Skoglund, “Bu kurt, Neanderthallerin Avrupa’da yok olmaya, modern insanların ise Avrupa ve Asya’ya yerleşmeye başladığı dönemlerde yaşamıştır.” demiştir.

Bu hayvanın, mitokondriyal ve çekirdek DNA’sını inceleyip, modern köpekler ve kurtlarla karşılaştırdılar ve sonu olarak ekip, üç yöne (köpekler, kurtlar ve Taimyr örneği) bir ayrışma oluş olması gerektiği sonucuna vardılar.

DNA kanıtları, bu hayvanların aynı dönemde ayrılmış olması gerektiğini gösterdi. Fakat bu sonuç daha önce kurtların ve köpeklerin ayrıldığı düşünülen tarihle uyuşmamaktadır. Araştırıcılar, ayrışmanın daha sonraki bir tarihte olduğu sonucuna varılan diğer araştırmanın hayvanların DNA’sı üzerindeki mutasyonlara bağlı değişimlerinin hesaplanması konusunda hatalar yapılmış olduğunu düşünmektedirler.

Araştırıcılar, ayrıca diğer köpek türlerine göre Sibirya köpeklerinin ve Grönland kızak köpeklerinin Taimyr 1 ile oldukça fazla gen ortaklıkları olduğunu gözledi. Çin shar pei köpeği ile Finlandiya Pomeranya köpeklerinin de az da olsa ortak genlere sahip oldukları saptandı.

Skoglund, “DNA, sokakta gezdiğini gördüğünüz Sibirya köpeklerinin, 35 bin yıl önce Sibirya’da yaşamış bir kurtla ortak ataya sahip olduklarına dair direkt kanıt sunmaktadır.” demiştir.

Kaynak: http://www.latimes.com/science/sciencenow/la-sci-sn-dog-wolf-split-20150521-story.html

Leave a Reply